CZK/€ 24.660 +0,26%

CZK/$ 23.004 -0,30%

CZK/£ 28.759 -0,86%

CZK/CHF 23.868 +0,07%

12. 04. 2021

0 komentářů

Vrátí se na trhy strach z inflace? Otázka která trápí i českou korunu

 

Čeká nás týden, kde pandemická čísla opět budou v centru dění. Na jednu stranu vidíme, že domácí přírůstky nakažených klesají, v evropském a světovém srovnání je to však spíše rarita. V rámci Evropy výrazně zrychlily přírůstky nově nakažených zejména ve Francii, v Maďarsku a v Polsku… Situace se ale dál horší také v největší evropské ekonomice v Německu. Není to však nic proti tomu, jak výrazně rostou počty počty nově nakažených v některých zemích Latinské Ameriky a v Indii. Globálně se tudíž nákaza (mimo Čínu) šíří nejrychleji od poloviny ledna. Dobrou zprávou pro světovou ekonomiku však bezesporu je, že se trend zatím nijak dramaticky nezhoršuje v USA ani ve Velké Británii, kde dochází v tomto týdnu k rozvolňování maloobchodu. 

Právě čísla z USA v tomto týdnu budou pro trhy nejvíce zajímavá. Dosavadní statistiky v čele s výsledky z trhu práce ukázala poměrně jasně, že Spojené státy jsou před Evropou v oživení jasně napřed. A v tomto týdnu by to měl potvrdit silný březnový maloobchod i průmysl. Současně s tím trhy mohou pozitivně reagovat na rozjezd americké výsledkové sezóny – reportovat bude řada velkých jmen v čele s bankami (JPMorgan, Goldman Sachs). Na druhou stranu některé investory může vystrašit březnový nárůst inflace na 2,5% (i když popravdě již trochu očekávaný). Akciím se v posledních dvou týdnech dařilo i proto, že na dluhopisových trzích se zmírnil strach z inflace a americký desetiletý výnosy nehledě na dobrá čísla z reálné ekonomiky zastavil svůj raketový nárůst (od začátku roku se vyšplhal z blízkosti 1,00% až do kolí 1,80%).

Větší klid na globálních dluhopisových trzích pomohl ke stabilizaci na řadě rozvíjejících se trhů a lepší nálada se přelila i na českou korunu, která se v průběhu uplynulého týdne obchodovala již pod 26,00 EUR/CZK. Co však dokáže udělat strach z inflace předvedly v pátek názorně vyšší americké výrobní ceny, které poslaly vzhůru po delší době opět vzhůru americké výnosy …. a koruna se v důsledku toho rychle vrátila do blízkosti 26,00 EUR/CZK.

Jan Bureš
Hlavní ekonom Patria Finance

Vstoupit do diskuze 0 komentářů

Zdroj a více informací: CII750.cz


Související články

spoření - prasátko - úspory - peníze - ruka - mince

Spořicí účty: Zhodnocení roste za hranici 4 %

ČNB v květnu opět zvýšila úrokové sazby. Sazby na spořicích účtech vzrostly téměř ve všech bankách. Některé banky se odhodlaly zvýšit úročení na spořicích účtech i za hranici čtyř procent. Přestože úroky na spořicích účtech inflaci ani zdaleka nepokryjí, zájem o ně roste. […]

Text: Jana Zámečníková

19. 05. 2022

Komentář: Padá Bitcoin, něco si přej

Kryptoměny, s jejím největším a nejznámějším zástupcem Bitcoinem v čele, opět prudce padají. Slovo „opět“ je namístě, protože se nejedná o první výrazný propad kryptoměn. Patří ale k těm větším, a tak stojí za to podívat se, co se na trhu kryptoměn […]

Text: Redakce

Foto: Shutterstock

18. 05. 2022


Diskuze k článku

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna, vyžadované informace jsou označeny hvězdičkou.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.