Sobota 18. září. Svátek má Kryštof.

Volatilita kapitálových trhů dosáhla historických minim

Investice 07.08.2014 | 17:01 0 Komentářů

Kapitálové trhy nebyly v posledních měsících pro investory příliš zábavné. Může za to především nízká volatilita. Například hlavní měnové páry zažívají pohyb spíše do strany než trendy. Korporátní sféře se tato situace samozřejmě líbí, neboť nemusí vynakládat tolik prostředků na zajišťování, i když toto chování s sebou přináší velká rizika v případě rychlých změn kurzu.

Mnoho účastníků trhu se domnívá, že hlavním viníkem nízké volatility jsou centrální banky. Ty tento zjednodušený pohled odmítají a poukazují na to, že ceny aktiv mají z injekce likvidity prospěch. Domnívají se tedy, že jejich politika je trhy vnímána pozitivně. Nicméně opak může být pravdou. 

V obecné rovině si investoři nemusí být jistí tím, co by měly centrální banky dělat jinak, nicméně rostoucí počet investorů, kteří mají obavu o správné ocenění rizik napříč třídami aktiv je důsledek velmi uvolněné měnové politiky. O rizicích takové politiky hovoří i nedávná výroční zpráva Banky pro mezinárodní platby (BIS), která byla na straně investorů přijata velmi kladně. Typický pohled na zmíněnou zprávu by se dal shrnout tak, že konečně někdo z oficiálních orgánů poukazuje na to, co se ve finančním systému děje.

Nízká volatilita je podle banky Bank of America Merrill Lynch způsobena jak fundamentálními tak i technickými faktory. Společná volatilita napříč jednotlivými třídami aktiv (dluhopisy, úrokové sazby, měny, komodity a akcie) klesla na nejnižší úroveň v zaznamenané historii a překonala úrovně z roku 2007, kdy byly trhy zaplaveny likviditou.

Graf č. 1: Společná volatilita napříč všemi třídami aktiv (Zdroj: BofAML, Zero Hedge)

clipboard0162 

Prostředí s nízkou volatilitou a abnormálním oceněním rizik nemůže podle našeho názoru fungovat donekonečna. Z hlediska trhu je tak největší nadějí to, že se hlavní centrální banky začnou jasněji lišit v jejich přístupu k měnové politice a s tím na trzích začnou vznikat nové trendy a příležitosti.

Samotný vývoj volatility je možné obchodovat přes burzovně obchodované fondy ETF. Největším z nich je S&P 500 VIX Short-Term Futures ETN (VXX). Jeho podkladovým aktivem jsou futures kontrakty na index volatility VIX. Fond má ve správě 1,18 miliardy amerických dolarů a jeho hodnota od začátku letošního roku klesla o 23 procent.

Graf č. 2: Cena burzovně obchodovaného fondu volatility S&P 500 VIX Short-Term Futures ETN (VXX) v USD, (Zdroj: Bloomberg)

clipboard0163

Naopak investoři, kteří věří v další pokles volatility, mohou investovat například do fondu Short VIX Short-Term Futures ETF (SVXY). Jeho cena roste, pokud volatilita měřena indexem VIX klesá.

Graf č. 3:  Cena burzovně obchodovaného fondu volatility Short VIX Short-Term Futures ETF (SVXY) v USD, (Zdroj: Bloomberg)

clipboard0164

Autor: Petr Habiger, analytik, Colosseum, a.s.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.