Pátek 18. června. Svátek má Milan.

Vliv íránské dohody na trh s ropou

Investice 01.04.2015 | 16:10 0 Komentářů

I když společná rámcová dohoda o jaderném programu mezi Íránem a Spojenými národy nebyla nalezená do konečného termínu 31. 3. 2015, flintu do žita ještě neházejme. Jednání mezi Teheránem a dalšími 6 mocnostmi pokračují i dnes. Šance pro nalezení konsenzu je nyní mnohem vyšší než kdykoliv předtím.

Dohoda má zajistit, že Teherán nebude mít možnost vyvíjet jaderné zbraně. Na oplátku se dočká uvolnění sankcí na export ropy. Prvním krokem je odsouhlasení rámcové dohody, která omezí íránský jaderný program. O detailech se pak bude jednat do 30. června.  Zrušení sankcí a obnova exportu ropy z Íránu by měly negativní vliv na cenu černého zlata. Primárně by utrpěla ropa BRENT, které by bylo na trhu více. Ve výsledku by však oslabila i americká WTI v důsledku vyšší celosvětové nabídky ropy.

Investoři by měli sledovat kromě základní informace, kterou je, zdali budou sankce na export ropy pro Írán zrušeny nebo ne i další doplňkové informace, a to, zdali budou sankce uvolňovány postupně nebo najednou. Od toho bude záviset velikost přítoku další ropy na trh. Podle některých zpravodajských agentur USA, Čína, Rusko, Německo, Francie a Británie, země, které s Teheránem jednají, upřednostňují postupné uvolňování sankcí. Na druhé straně Írán chce co nejdříve zpeněžit své zásoby, které nyní dosahují 30 až 35 milionů barelů. Co se týče samotné produkce, tak ta by se měla opět dostat na hodnotu 1 až 2 milionů barelů denně.  V případě, že by reagovala na aktuální dění Saudská Arábie, tím že by si chtěla zachovat svůj podíl na ropném trhu, a tedy zvýšila denní produkci, cena ropa by dále klesala.

Michala Moravcová, analytik finančních trhů BOSSA

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.