CZK/€ 24.740 +0,16%

CZK/$ 23.154 +1,09%

CZK/£ 29.386 +0,51%

CZK/CHF 25.959 +1,59%

16. 02. 2009

0 komentářů

Vláda upřesnila návrh třetí fáze důchodové reformy

 


 

Vláda na svém pondělním zasedání schválila základní principy, na nichž plánuje postavit třetí fázi důchodové reformy. Návrh počítá s tím, že bude umožněno převedení části peněz, které jsou nyní odváděny do penzijního systému, do soukromého sektoru.

Zatímco nyní odvádí zaměstnanec ze své mzdy přímo na důchodové pojištění 6,5 procenta, zaměstnavatel pak hradí dalších 21,5 procenta. V případě zavedení možnosti opt-outu (vyvázání části peněz ze státního do soukromého sektoru), by si lidé z této částky mohli čtyři procenta převést do soukromých finančních společností a další dvě procenta by si doplatili sami. Zapojení do systému by bylo zcela dobrovolné.

"Společnosti by spravovaly prostředky od klientů anonymně; nevěděly by tedy, čí peníze konkrétně obhospodařují a v jakém rozsahu. Prostředky by nejprve vybírala Česká správa sociálního zabezpečení (ČSSZ), jež by je poté posílala do fondu, který by si klient vybral," stojí ve vládním návrhu "Fondy by peníze investovaly na kapitálových trzích, po zhodnocení by výnosy klientům opět připisovala ČSSZ."

"Nepůjde o žádné krátkodobé spoření. Je to založeno na 30 až 40letém spoření. Uvažujeme i o zavedení kalkulaček, které by zájemcům ukázaly, že spoření na 5 až 10 let nemá smysl," podotkl ministr práce a sociálních věcí Petr Nečas.

Kompletní materiál by měl být vládě předložen nejpozději v červenci letošního roku.

REKLAMA

Zdroj: ČTK, Aktualne.cz

Loading

Vstoupit do diskuze 0 komentářů

 Diskuze k článku

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna, vyžadované informace jsou označeny hvězdičkou.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *