Středa 23. června. Svátek má Zdeňka.

Vláda bude projednávat změny v penzijním připojištění

Penze Luboš Svačina 24.06.2008 | 09:43 0 Komentářů

Ministerstvo financí a ministerstvo práce a sociálních věcí tento týden předloží vládě koncept změn v systému penzijního připojištění, jehož součástí je vznik nového typu penzijních fondů.

Koncepční záměr ministerstva financí a ministerstva práce a sociálních věcí přináší do systému penzijního připojištění několik radikálních změn. Podle návrhu by měly vzniknout nové penzijní fondy, které by již nebyly nuceny každoročně vykazovat plusové (nejhůře nulové) zhodnocení klientských prostředků. Tento krok by měl pomoci fondům zhodnocovat prostředky klientů i pomocí rizikovějších, nicméně v dlohodobém hledisku výnosnějších, investičních instrumentů (akcie apod.)

Součástí záměru je také návrh na zvýšení částky příspěvků účastníka o které si bude moci snížit základ pro výpočet daně z příjmu, a to ze současných 12 000 Kč na 32 – 36 000 Kč. Ke zvýšení limitů by mělo dojít i u zaměstnavatelských příspěvků. Nový systém by měl účastníky motivovat také k vybírání prostředků formou doživotní penze, na rozdíl od současného stavu, kdy klienti si prostředky vybírají spíše jednorázově.

Nový a starý systém bude podle návrhu ministerstev fungovat vedle sebe, přičemž podle Petra Nečase, ministra práce a sociálních věcí, půjde ze "starých" fondů kdykoli přestoupit do nových. Noví zájemci o spoření však už na výběr mít nebudou.

Nový systém penzijního připojištění by mohl v optimálním případě začít fungovat od roku 2010. 


Zdroj: iDnes.cz

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.