Pondělí 14. června. Svátek má Roland.

Venezuela umaže pět nul, růst cen to podle opozice nezastaví

Investice 20.08.2018 | 14:46 0 Komentářů

Venezuela se rozhodla zahájit měnovou reformu a škrtnout u domácí měny bolívaru pět nul. Důvodem je vysoká inflace, která by podle odhadů Mezinárodního měnového fondu (MMF) měla letos dosáhnout milionu procent.

Venezuela čelí hospodářské krizi od roku 2014. Situace v zemi se rychle zhoršuje, ještě v dubnu letošního roku očekával MMF, že inflace ve Venezuele dosáhne 13 tisíc procent. Prezident Nicolás Madduro, který je v čele země od roku 2013, chce zemi zachránit měnovou reformou. Bolívar nahradí tzv. svrchovaný bolívar a z nominální hodnoty bankovek se škrtne pět nul.

Zároveň dojde k navázání nového bolívaru na venezuelskou kryptoměnu petro, která je kryta ropou. „O pět nul méně, abychom mohli mít nový, stabilní finanční a peněžní systém,“ uvedl prezident.

Podle ekonomů ale škrtáním nul propadu venezuelské ekonomiky nepomůže. „Opatření oznámená v pátek nejsou plánem ekonomického oživení země,“ uvedl opoziční lídr Andrés Velásquez. „Naopak představují větší hlad, více zkázy, větší chudobu, více utrpení, více bolesti, vyšší inflaci, větší propad ekonomiky.“

Stejného názoru je i Ángel Alvarado, ekonom a opoziční zákonodárce: „Tím, že seškrtáte nuly, lidem platy nevylepšíte. Růst cen to nezastaví.“

„Je to jen kosmetická změna. S tak divokou inflací budeme za pár měsíců ve stejné situaci,“ doplnil analytik Asdrubal Oliveros z caracaské poradenské společnosti Ecoanalítica.

Zdroj: iHNed.cz, Patria.cz

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.