CZK/€ 24.385 -0,25%

CZK/$ 22.897 -0,38%

CZK/£ 28.083 -0,36%

CZK/CHF 25.275 -0,44%

20. 08. 2018

0 komentářů

Venezuela umaže pět nul, růst cen to podle opozice nezastaví

 

Venezuela se rozhodla zahájit měnovou reformu a škrtnout u domácí měny bolívaru pět nul. Důvodem je vysoká inflace, která by podle odhadů Mezinárodního měnového fondu (MMF) měla letos dosáhnout milionu procent.

Loading 

Venezuela čelí hospodářské krizi od roku 2014. Situace v zemi se rychle zhoršuje, ještě v dubnu letošního roku očekával MMF, že inflace ve Venezuele dosáhne 13 tisíc procent. Prezident Nicolás Madduro, který je v čele země od roku 2013, chce zemi zachránit měnovou reformou. Bolívar nahradí tzv. svrchovaný bolívar a z nominální hodnoty bankovek se škrtne pět nul.

Zároveň dojde k navázání nového bolívaru na venezuelskou kryptoměnu petro, která je kryta ropou. „O pět nul méně, abychom mohli mít nový, stabilní finanční a peněžní systém,“ uvedl prezident.

Podle ekonomů ale škrtáním nul propadu venezuelské ekonomiky nepomůže. „Opatření oznámená v pátek nejsou plánem ekonomického oživení země,“ uvedl opoziční lídr Andrés Velásquez. „Naopak představují větší hlad, více zkázy, větší chudobu, více utrpení, více bolesti, vyšší inflaci, větší propad ekonomiky.“

Stejného názoru je i Ángel Alvarado, ekonom a opoziční zákonodárce: „Tím, že seškrtáte nuly, lidem platy nevylepšíte. Růst cen to nezastaví.“

REKLAMA

„Je to jen kosmetická změna. S tak divokou inflací budeme za pár měsíců ve stejné situaci,“ doplnil analytik Asdrubal Oliveros z caracaské poradenské společnosti Ecoanalítica.
Zdroj : iHNed.cz, Patria.cz

Loading

Vstoupit do diskuze 0 komentářů

Zdroj a více informací: CII750.cz


Související články

Měnová reforma v ČR

Vysokou inflaci vyřeší měnová reforma

V Česku teď zažíváme období rekordní inflace a také období rostoucího státního dluhu. Až to začalo vyvolávat polemiky, jestli náhodou vláda nebude řešit problémy státních financí nějakou tou měnovou reformou. 

Text: Hana Bartušková

Foto: Shutterstock

10. 05. 2022

Inflace v Česku 2020

Inflace klepe na dveře. Pustí ji ČNB dál?

Koronakrize prý představuje analogickou situaci, kterou byla stagflace 70. let. Na jedné straně stojí uvolněné měnové politiky a ekonomiky nadopované levnými úvěry, na straně druhé přicházejí fiskální stimuly a regulace. Vystrkuje inflace růžky?

Text: Radovan Novotný

28. 07. 2020


Diskuze k článku

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna, vyžadované informace jsou označeny hvězdičkou.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *