CZK/€ 25.350 +0,12%

CZK/$ 23.394 +0,17%

CZK/£ 29.700 +0,45%

CZK/CHF 26.625 +0,25%

13. 02. 2021

0 komentářů

Velcí vždy vyhrají, kauza GameStop

 

Nejznámější fráze během hypoteční krize v roce 2008 byla „Too Big to Fail.“ Tuto frázi si můžeme zopakovat opět v spojitosti se short-squeezem na GameStop ve spojitosti s bojem mezi Davidem (retailoví investoři) a Goliášem (zajišťovací fondy).

Loading 


Odůvodnění oznámení šetření finančním regulátorem (SEC) v čele s Janet Yellenovou je poměrně jednoduché. Nedávný nárůst GameStop a dalších akcií nebo stříbra lze s největší pravděpodobností popsat filozofií vysvětlenou Davidem Stockmanem: „Představa, že “hrozba systémového rizika” a kaskádová nákaza ztrát způsobí selhání jakékoli velké instituce na Wall Street, by byla tak katastrofální, že by vyžadovala výjimku z disciplíny volného trhu.“
Jestli budete souhlasit s touto filozofií nebo se přikloníte spíše k tomu, že regulátor musí zasáhnout, aby se ujistil, že bohatí chlápci na Wall Street zůstanou bohatí, je už na vás.
Co se stalo s akciemi GameStop
GameStop, v současnosti nejviditelnější společnost na akciových trzích, dokázala v průběhu jednoho týdne narůst o neuvěřitelných 1784 %. Za tímto růstem stálo úsilí armády menších investorů, kteří se shromáždili na Reddy a jiných online fórech, přičemž jednotně nakupovali akcie společnosti GameStop, aby donutili velké investory vykrvácet na short pozicích. Manažeři zajišťovacích fondů přitom vsadili miliardy dolarů na pokles akcií společnosti GameStop. Srážka dvou protichůdných sil vyvrcholila v růst ceny, což znamená, že zajišťovací fondy jako Melvin Capital (a Citron Research) utrpěly významné ztráty v hodnotě přibližně 70 miliard dolarů.
Na obou stranách této dohody bylo s největší pravděpodobností hodně zasvěcených osob. Vzhledem ke složitosti různých schémat, které používají ostřílení investoři, se zdá být velmi nepravděpodobné, že by šlo pouze o jednoduchou záležitost boje mezi malým Davidem, který porazil Goliáše (Wall Street).
Podle mého názoru, pokud by šlo pouze o boj mezi velikány na Wall Street, příběh by se tam pravděpodobně skončil bez šetření SEC. Zdá se, že pro mnohé zapojené menší investory byla velká část tohoto short-squeeze provedena s cílem zaútočit na zajišťovací fondy na Wall Street, které působí ve světě miliardářů a investorů.
Svět se změnil
Při pohledu na současný trh můžeme mluvit o stavu, který se nespoléhá na volný trh. Od roku 2008 se spoléhá na výpomoc centrální banky a vlády v podobě opěrné finanční berličky, pokud nastane volatilita na trhu. Ať se stane cokoliv, Wall Street očekává, že fiskální nebo monetární stimul bude vyskládaný v jeho prospěch. Na druhé straně zvyšování dávek v nezaměstnanosti a přímé šeky spojené s Lockdownem, které omezují akce, na kterých lze stavět, znamenají stále větší příliv retail investorů na finanční trhy. Z tohoto lze usuzovat, že panika na trzích spojená s GameStop, AMC a jinými společnostmi se může v budoucnu stále častěji opakovat.
Na konec je nutné poznamenat, že držení akcií, ať s dlouhými nebo krátkými pozicemi, které mají vysoký stupeň sázek na pokles, je mimořádně riskantní. Riziko je tak velké, že mnoho obchodníků tyto pozice uzavírá, aby mohli v noci klidně spát a poté každé ráno usiluje o jejich znovuotevření.
Lukáš Baloga, ProfitLevel

Loading

Vstoupit do diskuze 0 komentářů

Zdroj a více informací: CII750.cz


Související články

Prestižní žebříček nejúspěšnějších fondů na českém trhu – Swiss Life Select Investice roku 2023

Již počtrnácté proběhlo hodnocení nejúspěšnějších fondů českého investičního trhu – Swiss Life Select Investice roku 2023. Na základě ukazatelů výkonnosti a rizik se na prvním místě v kategorii akciové fondy umístil J&T Opportunity, mezi smíšenými fondy získal první místo Amundi CR Balancovaný, za nejlepší progresivní dluhopisový fond byl […]

Text: Redakce

Foto: Swiss Life Select

21. 02. 2024

Investice do rezidenčních nemovitostí v Česku

Vstup do světa investic v oblasti rezidenčních nemovitostí v Česku vyžaduje pečlivou analýzu aktuálních trendů a dat. UniCredit Bank představila data, která reflektují čistou roční výnosnost nájemného při odečtení průměrných úrokových sazeb hypoték a vládních dluhopisů. Tento ukazatel stoupl na minus 2,83 procenta, což signalizuje, že investice […]

Text: Filip Kučera

15. 02. 2024


Diskuze k článku

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna, vyžadované informace jsou označeny hvězdičkou.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *