Neděle 28. února. Svátek má Lumír.

Ve středu zasedá bankovní rada ČNB. Ponechá úrokové sazby beze změny?

BankyMakro 23.09.2019 | 16:09 0 Komentářů

Analytici odhadují, že bankovní rada ČNB na středečním zasedání nezmění stávající úroveň úrokových sazeb. Důvodem jsou podle nich nejistoty vyplývající z ekonomického vývoje v zahraničí.  

„V globální ekonomice se zatahuje, zahraniční tisk se předhání v negativních titulcích, ale dosavadní výkon české ekonomiky zůstává solidní. ČNB bude nejspíš čekat, kam budou směřovat hlavní rizika vývoje světové a evropské ekonomiky, tedy zejména na vyjasnění brexitu a vyhrocení či uklidnění obchodní přestřelky USA a Číny,“ sdělil David Marek, hlavní ekonom společnosti Deloitte.

Hlavní ekonom UniCredit Bank Pavel Sobíšek též neočekává navýšení sazeb minimálně do poloviny roku 2020. Vychází přitom z posledních komentářů členů bankovní rady. „Pro případné snížení sazeb by musela nejprve otevřít dveře změna prognózy ČNB, k níž nedojde dřív než v listopadu,“ upozornil.

Ačkoliv světové centrální banky v minulých týdnech své základní sazby snižovaly, ČNB je podle hlavního ekonoma ING Jakuba Seidlera v odlišné pozici. „Nejistot a zahraničních rizik si je bankovní rada však vědoma a z toho důvodu tak ponechá úrokové sazby na stávající úrovni, kde patrně zůstanou několik čtvrtletí v řadě v závislosti na dalším vývoji v zahraničí,“ uvedl Seidler.

Zdroj: ČeskéNoviny.cz

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.