Čtvrtek 27. ledna. Svátek má Ingrid.

V hledáčku investorů jsou i kurýrní společnosti

Investice 25.01.2021 | 14:37 0 Komentářů

Současná pandemie ovlivnila a změnila běžný život v různých ohledech. Nákupní chování nevyjímaje. Lidé se i s ohledem na restrikce spojené se zamezením šíření onemocnění COVID-19 a omezení provozů kamenných obchodů soustřeďují na nákupy prostřednictvím e-shopů a obchodníci se snaží nakupující motivovat přes benefity v podobě dárků nebo dopravy zdarma. Kurýři tak mají plné ruce práce s doručováním objednávek a akcie doručovacích společností směřují nahoru.

Objem nákupů přes online prostředí v posledních letech stále rostl. Ale pandemie ještě urychlila posun od kamenných obchodů směrem k digitálnímu prostředí. Z toho těží zejména doručovatelé zásilek, kteří nepochybně zažili největší nápor hlavně těsně před Vánocemi.

Akcie americké nadnárodní společnosti United Parcel Service (UPS) vzrostly za poslední rok o 36 procent a před spuštěním pondělního obchodního dne se nacházely na hodnotě 159 USD za akcii, což jsou nejvyšší hodnoty v historii obchodování společnosti. Tržní kapitalizace společnosti se vyšplhala na 137 miliard USD. Pro srovnání – ještě před rokem to bylo podle údajů z Macrotrends.net kolem 101 miliard USD.

Graf: Vývoj hodnoty akcií společnosti UPS za poslední rok. (Zdroj: Investing.com)

Akce konkurenční FedEx vzrostly za stejné období ještě více, a to o 71 procent a před spuštěním pondělního obchodování se jejich cena pohybovala 254 USD za akcii. Tržní kapitalizace společnosti dosáhla 67 miliard USD, zatímco před rokem to bylo jen 40 miliard USD.

Historicky nejvyšší hodnotu dosáhly akcie společnosti ještě na začátku listopadu 2020, kdy se jejich cena vyšplhala těsně pod hodnotu 287 USD za akcii. V posledním období zaznamenala hodnota firmy na burze mírnou korekci spojenou s informací, že plánuje zrušit 5500 až 6300 pracovních míst v Evropě v důsledku dokončení síťové integrace TNT Express. Snižování počtu pracovníků se dotkne zejména operačních týmů a funkcí back-office. Firma očekává po tomto kroku roční úspory mezi 275 miliony a 350 miliony USD, včetně fiskálního roku 2024.

Graf: Vývoj hodnoty společnosti FedEx za poslední rok (Zdroj: Investing.com)

Z evropských společností se dařilo nejvíce německé logistické společnosti Deutsche Post DHL Group, kterou klienti po celém kontinentu znají zejména prostřednictvím její divize DHL. Akcie společnosti za poslední rok vzrostly o 33 procent a před začátkem obchodního týdne se pohybovaly na úrovni kolem 43 EUR (52 USD). Tržní kapitalizace společnosti dosáhla 53,5 miliardy EUR (64,5 miliardy USD), zatímco ještě před rokem to bylo 45 miliard USD.

Graf: Vývoj hodnoty akcií Deutsche Post DHL za poslední rok. (Zdroj: Google Finance)

Jelikož omezení spojené s provozem kamenných obchodů v důsledku rychlého růstu počtu nakažených osob zřejmě v nejbližších týdnech jen tak neustoupí, lidé by se nadále měli soustřeďovat na nákupy prostřednictvím svých počítačů, tabletů nebo smartphonů přímo z pohodlí svého domova. I s ohledem na novoroční výprodeje by tak měl být výhled akcií kurýrních společností nadále příznivý.

Olívia Lacenová, hlavní analytička TopForex

 

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.