Pondělí 14. června. Svátek má Roland.

V Česku byly loni zadrženy padělky za více než 12 milionů korun

Banky 16.03.2015 | 15:27 0 Komentářů

Počet padělaných českých bankovek a mincí vzrostl v loňském roce o 353 kusů na 2 398 kusů v hodnotě 2,221 milionu korun. Zároveň bylo v roce 2014 zadrženo v České republice 3 063 kusů padělaných zahraničních platidel za více než 10 milionů korun.  

„Kvalita českých bankovek a jejich ochranných prvků je vysoká. Není tedy překvapující, že většina padělků je pro občany na první pohled snadno rozpoznatelná. Vysoká bezpečnost našich platidel navíc zásadně ztěžuje činnost padělatelům,“ uvedl člen bankovní rady České národní banky Lubomír Lízal.

„V porovnání s předchozími roky se kvalita padělků nezměnila. Na škále nebezpečnosti jsou prakticky všechny padělky našich bankovek hodnoceny jako méně zdařilé nebo neumělé. Takové falzifikáty nenesou zpravidla žádná nebo pouze jednoduchá napodobení ochranných prvků. Větší pozornost je však potřeba věnovat cizím bankovkám. Jednak se u nich častěji vyskytují zdařilé padělky a navíc mají běžní spotřebitelé menší povědomí o bezpečnostních prvcích cizoměnových bankovek,“ dodal Lubomír Lízal.

Zdroj : Tisková zpráva ČNB

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.