Čtvrtek 23. září. Svátek má Berta.

Vodíková strategie a ČR. Dá se na tomto trendu „zbohatnout“?

Foto: Pixabay

Vláda schválila Vodíkovou strategii ČR – Česká republika se společně s ostatními členskými zeměmi zavázala dosáhnout klimatické neutrality celé EU do roku 2050. Vodíková strategie je jedním z významných nástrojů, jak tohoto cíle dosáhnout. Je zde nějaká možnost, jak na tomto trendu zbohatnout? Je to šance pro investory?

Analytik Československé obchodní banky (ČSOB) Petr Dufek pro server Investujeme.cz uvádí, že klimatické úsilí je nepochybně příležitostí pro zbohatnutí. Ostatně už i v ČR máme za sebou několik menších takových vln v podobě biopaliv nebo solárů. „Tlak na likvidaci klasických osobních automobilů pro „běžného“ spotřebitele je neúprosný, a tak vynucená expanze elektromobility vytváří nové příležitosti v oblasti budování dobíjecí infrastruktury a půjčoven vozů,“ říká Petr Dufek.

Jak se v tomto směru podaří prosadit vodíkový pohon zatím podle Dufka není jasné, i když se může jevit jako zajímavá varianta. Velkou roli zde totiž nesehraje ani tak trh jako spíš nějaká direktiva. Jestli v tuto chvíli vidím nějakou zajímavou příležitost, tak jsou to energetické úspory, které budou po zdražení energií hledat téměř všichni. A také za nĚ zaplatí. Ať už přímo nebo prostřednictvím svých daní přetransformovaných do dotací,“ myslí si odborník ČSOB.

Investice do vodíku může být v budoucnu vysoce zisková

Hlavní analytička Hospodářské komory Karina Kubelková se domnívá, že bychom měli usilovat o široké spektrum „zelených“ zdrojů. „Vodíkovou strategii tak vítáme, ve vodíku totiž vidíme dlouhodobou perspektivu. Vodík má podobně jako elektřina své výhody i nevýhody. Pokud se podaří výrobu a skladování vodíku výrazněji zlevnit, pak tento druh paliva může do budoucna hrát podobně důležitou nebo i důležitější roli než elektřina,“ vysvětluje Karina Kubelková a pokračuje: Investice do vodíku může být vysoce zisková, což je i důvod, proč zajímá stále více investorů.“

Strategie Ministerstva průmyslu a obchodu (MPO), potažmo vlády, je založená na čtyřech pilířích: výrobě vodíku, využití vodíku, dopravě a skladování vodíku, vodíkových technologiích.V souladu s evropskou vodíkovou strategií ji máme rozdělené čtyři etapy: do roku 2025, 2030 a 2050,“ říká vicepremiér a ministr průmysl a obchodu Karel Havlíček a dodává: „Dali jsme dohromady sestavu všech aktérů od výrobců přes investory, školy, vědce a podobně. Bude to podporované odvětví s cílem dostat vodíkové technologie do průmyslu, energetiky a dopravy.“

ČR se chce stát důležitým exportérem vodíku

V tiskové zprávě MPO se dočteme, že uvedené ministerstvo počítá s tím, že každý rok se bude vyhodnocovat vývoj vodíkových technologií. „Cílem strategie je mimo jiné také urychlení vývoje a následné implementace ekonomicky dostupných vodíkových technologií. Česká republika musí mít ambici stát se v budoucnu důležitým exportérem v této oblasti,“ říká náměstkyně ministra průmyslu a obchodu pro hospodářskou politiku a podnikání Silvana Jirotková.

Konkrétní vodíkové projekty představili zástupci firem a dalších institucí na mezinárodní konferenci, kterou MPO uspořádalo 16. července. „Otázka využití vodíku závisí hlavně na ceně, proto musíme hledat způsoby, jak cenu minimalizovat a zajistit tak maximální efektivitu náhrady fosilních paliv vodíkem,“ říká zmocněnec ministra pro vodíkové technologie Petr Mervart a dodává: „Naší snahou je rozjet v České republice novou nízkouhlíkovou ekonomiku, která bude postupně nahrazovat tu, která je silně závislá na fosilních palivech a která se bude postupně zmenšovat.“

Strategie popisuje výchozí stav a odhaduje vývoj do roku 2050, který souvisí s časovým horizontem Zelené dohody pro Evropu. Dále přináší přehled programů, které mohou podporovat rozvoj vodíkových technologií. Na přípravě materiálu spolupracovali zástupci průmyslu, výzkumných organizací, vysokých škol, jiných ministerstev a dalších organizací.

 

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.