Úterý 04. srpna. Svátek má Dominik.

Týden ve znamení mistrovství světa, Fedu i ECB…

Banky 11.06.2018 | 15:31 0 Komentářů

Začíná týden, který bude jen přetékat zajímavými událostmi. Kromě startu fotbalového mistrovství světa v Rusku to bude především zasedání Fedu a ECB, které přitáhne lví díl pozornosti. Vyšší americké sazby a signál blížícího se konce QE v eurozóně přitom opět mohou rozkolísat rozvíjející se trhy… a s nimi nakonec i českou korunu.

Fed podle nás v tomto týdnu zvýší úrokové sazby o 25 bps do pásma 1,75-2,00 %. To je všeobecně očekávaný výsledek a hodně bude záležet na tom, jak budou vypadat doprovodné komentáře a očekávaná trajektorie sazeb pro konec tohoto a příštího roku. Pokud nezesílí jestřábí hlasy a průzkum mezi členy Fedu neukáže rychlejší růst sazeb (oproti březnové prognóze), nemusí mít americké krátké sazby již další silný důvod k růstu – na současných úrovních je už trh ve svých sázkách poměrně agresivní.

Přesně opačně je tomu v případě ECB. Ta sice ponechá měnovou politiku beze změny. S lehkou změnou prognózy (vyšší růst a nižší inflace) však pravděpodobně začne debatovat a rozvíjet scénáře, jak utlumit dnešní politiku měnové expanze (QE). Čekáme, že v tomto týdnu načrtne bankovní rada pouze “scénář útlumu“…, definitivní vyhlášení ovšem ještě podmíní daty a odsune na červenec. I tak by blížící se změna měnově-politického kurzu mohla být pro tržní sazby důležitá. Eurové dvouleté sazby zůstávají stále v záporných vodách a mají teoreticky hodně prostoru, kam růst.

I proto v následujících týdnech a měsících zůstáváme v základním scénáři fanoušky eura. S vědomím toho, že velkým rizikem pro ECB i euro samozřejmě zůstává Itálie.

Jan Bureš, hlavní ekonom Patria Finance

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna.