Úterý 26. ledna. Svátek má Zora.

Fed ve středu dění

Makro Raiffeisenbank 19.03.2018 | 11:28 0 Komentářů

Po V. Bendovi a následně J. Rusnokovi promluvil v minulém týdnu o stavu ekonomiky i další člen bankovní rady ČNB O. Dědek. Podle jeho vyjádření by stav české ekonomiky vyžadoval rychlejší zpřísňování. Zároveň zdůraznil, že představa prognózy centrální banky není představou bankovní rady. „Na druhou stranu pokud prognóza funguje, není důvod jí nevěřit“ doplnil O. Dědek.

Únorový výsledek spotřebitelské inflace považuje pouze za jednorázovou záležitost a nemělo by se to tak podepsat na odklonění od prognózy. K tomu se o víkendu přidal opět i guvernér J. Rusnok, podle jehož slov proběhne další zvyšování úrokových sazeb až v druhé polovině roku nebo ke konci roku za předpokladu, že se ekonomika bude vyvíjet v souladu s prognózou centrální banky. Na druhou stranu poznamenal, že vyšší inflace by otevírala prostor pro rychlejší zvyšování sazeb.

Bankovní rada bude mít příští týden měnové jednání a až do čtvrtka se mohou veřejně vyjadřovat. Po únorovém zvýšení úrokových sazeb další navýšení aktuálně není ve hře. Bankovní rada v současnosti indikuje pouze jedno zvýšení v tomto roce. Podle našeho názoru však další kumulace inflačních tlaků zejména těch mzdových dotlačí ČNB v průběhu roku i ke třetímu navýšení sazeb.

Hlavní událostí tohoto týdne je středeční měnověpolitické jednání Fedu. Zvýšení úrokových sazeb je pro nás i zbytek trhu rozhodnutou záležitostí. Pozornost tak bude mít nová prognóza a hlavně projekce úrokových sazeb jednotlivých členů měnového výboru. Podle prosincové prognózy většina rady předpokládala tři zvýšení úrokových sazeb v tomto roce. V tu dobu ještě trh nevěřil jestřábímu pohledu centrálních bankéřů a počítal pouze s jedním zvýšením. Od té doby se však očekávání trhu výrazně posunulo až ke třem zvýšením sazeb. Pro rychlejší utahování měnových podmínek hovoří rychlejší zrychlování inflace a růst mezd, které v prvních měsících roku překvapily trh. K tomu se přidává bezprecedentně expanzivní fiskální politika, která jen urychlí další růst cen. Daňová reforma schválená na konci minulého roku, vyšší fiskální výdaje a dovozní cla; to vše hovoří ve prospěch rychlejší inflace v průběhu tohoto roku. I proto předpokládáme, že trh i měnový výbor se v nejbližší době shodnou na čtvrtém zvýšení sazeb, tak jak s tím dlouhodobě počítá prognóza RBI. Otázkou však zůstává, zda Fed tento posun ukáže už ve středu nebo až na svém červnovém jednání. Pokud se tak stane již tento týden, lze očekávat další tlak na růst výnosů amerických státních dluhopisů a krátkodobou podporu pro americký dolar.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.