Neděle 17. října. Svátek má Hedvika.

Týden, který může rozhodnout o tvrdém „lockdownu“…

Vývoj ekonomiky 03.11.2020 | 13:08 0 Komentářů

Pro Česko začíná další kritický pandemický týden. Čísla za úterý a středu ukážou, zda přijatá opatření alespoň trochu zabírají a šíření epidemie začíná zpomalovat. Pokud neuvidíme viditelnější zpomalení nových případů, má zdravotní systém velký problém a vládě pravděpodobně nezbyde nic jiného než přijmout tvrdší opatření.

Na druhou stranu i pokud pandemie začne postupně polevovat, je otázkou, zda by nakonec čistě z ekonomických důvodů nevyšel levněji tvrdý, ale kratší “lockdown” a la Izrael. Jak ukazuje naše jednoduchá simulace, rychlé sražení reprodukčního čísla na 0,6 by mohlo umožnit rozumné rozvolnění opatření již po čtrnácti dnech. Při stávající politice naopak počítáme s tím, že by do 14 dnů reprodukční číslo kleslo na 0,9 a následně bychom ho tam museli udržet. V takovém případě však budeme muset stávající rovněž nákladná opatření držet v platnosti až tři měsíce. V obou dvou případech počítáme s tím, že k uvolnění opatření dojde ve chvíli, kdy denní přírůstky klesnou pod 1000 nově nakažených denně. Na této úrovni pro jednoduchost předpokládáme zastavení komunitního šíření na většině území a obnovení funkčního trasování nakažených.

Co z toho tedy vyplývá? Vláda ujišťuje řadu postižených odvětví, že chce ekonomiku otevřít co nejrychleji, ať už se jedná o hoteliéry, restaurace nebo obchodníky těšící se na předvánoční sezónu. Pokud to však myslí vážně, neobejde se pravděpodobně načas bez ještě tvrdších opatření. V opačném případě si na první uvolnění stávajících opatření můžeme počkat klidně i několik měsíců. Uvidíme ostatně podle čísel z tohoto týdne, která napoví, jak byla současná strategie vlády úspěšná.

Jan Bureš
Hlavní ekonom Patria Finance

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.