Pátek 14. srpna. Svátek má Alan.

Trump připravil světovým trhům nejtemnější hodinu prvního pololetí

Investice 20.06.2018 | 15:38 0 Komentářů

Americký prezident Donald Trump pohrozil, že uvalí další cla na dovoz čínského zboží. Obavy z rozpoutání obchodní války poslaly světové burzy dolů. Ztrácely burzy od Tokia, Šanghaje přes Frankfurt až po New York.

Nejhůře na tom byly čínské akcie, které odepisovaly v jednu chvíli i pět procent své hodnoty. Šanghajská burza nakonec zaznamenala propad o 3,8 procenta, což je nejnižší úroveň od poloviny roku 2016. „Je to nejtemnější hodina… nejtrýznivější okamžik prvního pololetí,“ komentoval vývoj Čang I-tung, investiční stratég šanghajské Industrial Securities.

„Trump to vyhrotí ještě víc. Trhy se trochu bojí, že se to vymkne kontrole,“ upozorňuje Aleš Prandstetter, šéf analýz ČSOB Asset Management. Portfolio manažer Fio banky David Brzek ale s dalším uvalením cel nepočítá. „Je to forma psychologického nátlaku,“ uvedl.

Kromě čínských akcií se propadaly i další asijské trhy. Klíčový index japonské burzy Nikkei poklesl o 1,77 procenta a akcie v Hongkongu ztratily téměř tři procenta. Podobně na tom byly i akcie evropských firem a na začátku obchodování se propadala i newyorská burza.

Propad světových trhů by navíc mohl pokračovat i v příštích dnech. „Dost to připomíná začátek roku. Ve finále by mohl být propad podobný jako na konci ledna,“ uvádí Prandstetter.

Zdroj: E15.cz

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna.