Pondělí 26. července. Svátek má Anna.

Světové trhy sužují obavy z prohloubení hrozící obchodní války mezi USA a Čínou

Evropské trhy ukončují první obchodní den tohoto týdne ve ztrátách. Následují tak vývoj po celém světě, kdy stoupá nervozita na trzích ze zhoršující se situace mezi USA a Čínou v oblasti dovozních cel. Hlavní index Stoxx 600 klesá o 0,9 %. Nedaří se téměř všem sektorům, když se jejich ztráty pohybují v rozmezí 0,7 až 1,3 %. Nejhůře je na tom odvětví utilit. Na opačné straně se nachází pouze energetické společnosti, které jako jediné dnes obhájily zisky, a to ve výši 0,5 %.

Americké trhy zahajují dnešní obchodování poklesem. Index S&P 500 ztrácí 0,6 %, Dow Jones odepisuje 0,9 % hodnoty a technologický Nasdaq klesá o 0,4 %. Nejztrátovější jsou od začátku obchodování telekomunikační firmy (-1,6 %) následované výrobci nezbytného zboží (-1,4 %). Stejně jako v Evropě, i zde se nejlépe vede energetickým společnostem (+1 %).

Pražská burza dnes oslabila o 0,7 %. Největšími propadlíky jsou technologický Avast (-1,5 %), bankovní skupina Erste Group (-1,4 %) a nápojářská Kofola (-1,4 %). Zisky dnes obhájili pouze Philip Morris (+0,7 %) a operátor O2 (+0,6 %). Avast je od dnešního dne součástí hlavního indexu PX pražské burzy. Dnešní zobchodovaný objem na pražské burze činil 0,2 mld. CZK, což je hluboce pod dlouhodobým průměrem.

JIŘÍ KOSTKA
Equity Analyst
Investment Banking

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.