Pondělí 14. června. Svátek má Roland.

Trump: Čína souhlasila se snížením a odstraněním cel na auta. Co na to koruna?

Investice 03.12.2018 | 11:44 0 Komentářů

Donald Trump prostřednictvím svého twitterového účtu oznámil, že Čína souhlasila se „snížením a odstraněním“ cel na dovoz osobních vozů z USA. Cla momentální činí 40 procent. Trump tuto zprávu vyslal do světa poté, co se s čínským prezidentem Si Ťin-pchingem dohodl na summitu G20 na 90denním příměří v obchodním sporu.

Trumpova administrativa tudíž k 1. lednu 2019 nezvýší celní sazbu na čínský dovoz v celkovém ročním objemu 200 miliard dolarů. Washington měl až do argentinského summitu v úmyslu zvýšit tuto sazbu ze stávající úrovně deseti procent na 25 procent. Peking se v rámci dojednaného příměří zavázal neprodleně opět odebírat zemědělské, průmyslové a energetické produkty s visačkou „Made in USA“, řekl Lukáš Kovanda, hlavní analytik Czech Fund.

V rámci odvetných opatření Peking za americká cla v červenci zavedl na vozy vyráběné v USA mimořádné clo ve výši 25 procent, takže celkový tarif dosáhl 40 procent. Donald Trump před nedávnem nadřídil úřadům přezkum těchto čínských cel. Momentálně Spojené státy nyní na dovoz osobních vozů z Číny uplatňují sazbu 27,5 procenta.

Česká měna tedy ze své stávající úrovně 25,96 koruny za euro může snadno vůči jednotné evropské měně zhodnotit do poloviny prosince mnohem výrazněji než pouze o desetihaléř. Jejímu zhodnocování bude vedle oslabení napětí ve světovém obchodě napomáhat také enormně velké rozpětí mezi základní úrokovou sazbou České národní banky a základní úrokovou sazbou Evropské centrální banky. To nyní, po zasedání ČNB z počátku listopadu, dosahuje 1,75 procentního bodu a je nejvyšší od listopadu 2001,“ dodal Kovanda.

Zdroj: ČTK, Lukáš Kovanda

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.