Pondělí 14. června. Svátek má Roland.

Tři zájemci o půjčku ze sta se pokusí falšovat bankovní výpis

BankyPůjčky 03.06.2021 | 14:35 0 Komentářů

Bankovní výpis patří stále mezi základní dokumenty při prověření platební morálky spotřebitele před poskytnutím úvěru. Použití elektronických verzí výpisů v PDF však dává některým spotřebitelům mylný dojem, že mohou snadno listinu pozměnit, aby zlepšili svou šanci na získání úvěru. Pokročilý software Společnosti pro informační databáze odhalí pokus o padělání této listiny u tří výpisů ze sta, které prověřuje pro tuzemské finanční instituce.

„Trendem je půjčovat rychle, bez zbytečného papírování a hlavně online. Roste proto význam použití pokročilých nástrojů, které posoudí platební morálku klienta. Mezi tyto nástroje patří logicky i analýza elektronických bankovních výpisů,“ uvádí Ján Hurný, výkonný ředitel Společnosti pro informační databáze (dále jen SID).

SID poskytuje bankám a nebankovním finančním institucím v ČR a na Slovensku pokročilý validátor bankovních výpisů. Validátor s využitím umělé inteligence ověří pravost a autentičnost dokumentu a provede detailní analýzu položek na výpisu. Zjistí tak informace o pravidelných příjmech a výdajích, o platbách na hazardní hry, o příjmu sociálních dávek i dalších skutečnostech, které ovlivňují schopnost klienta splácet požadovaný úvěr.

V období od října 2020 do března 2021 takto SID analyzoval 40 tisíc bankovních výpisů. Ve srovnání s analýzou provedenou na jaře roku 2020 se mírně snížil podíl výpisů z pozměněnými údaji, z 3,6 na 3,1 procenta. Na třetině výpisů identifikoval SID splácení jiného úvěru, u 21 procent výpisů pak pravidelné platby na hazardní hry.

„Software si umí poradit i se scany tištěných výpisů, možnosti detekce pozměňování údajů jsou zde ale omezené. I proto je většina stávajících uživatelů odmítá a od žadatelů o úvěr vyžadují originály,“ doplňuje Ján Hurný.

Analýza bankovního výpisu je jednou z cest, jak společnosti plní požadavky zákona o spotřebitelském úvěru na odborné posouzení schopnosti klienta splácet půjčku. Spotřebitelé si často neuvědomují rizika případného pozměňování listin, které k takovému posouzení předkládají finanční instituci. Předložením padělané či pozměněné listiny se mohou žadatelé o půjčku dopustit trestného činu úvěrového podvodu,“ uzavírá Hurný.

Tagy banky

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.