CZK/€ 25.265 +0,14%

CZK/$ 23.707 +0,19%

CZK/£ 29.516 +0,05%

CZK/CHF 26.084 +0,21%

30. 12. 2020

0 komentářů

Trhy na pozitivní vlně

 

Členské země Evropské unie podpořily dohodu upravující mimo jiné obchodní vztahy s Británií. Ta vznikla přesně na Štědrý den. Evropský parlament ji bude schvalovat až dodatečně během dvouměsíční doby její provizorní platnosti. Experti členských zemí během necelých čtyř dnů od dlouho očekávané shody prostudovali více než 1200 stránek dokumentu. „Evropské akcie v pondělí zaznamenaly nejsilnější uzavření za posledních 10 měsíců. Vedle zmíněné dohody i obrovské množství stimulů a optimismu z vakcín vedlo k tomu, že se STOXX 600 zotavil téměř o 43 % ze svých minim v březnu. Německé akcie dokonce dosáhly rekordní výše,“ uvádí se svém komentáři Richard Bechník, investiční analytik Fincentrum & Swiss Life Select. A dodává: „Británie pro nás představuje důležitého obchodního i investičního partnera, s kterým máme vysoký přebytek obchodní bilance. Velká Británie je také naším jedenáctým největším investorem přímých investic. I proto pražská burza s podporou globálních trhů zakončila pondělí nejvýše za deset měsíců. Index PX stoupl o více než 1,5 % na 1023,40 bodu.“

Loading



 


Dohoda o Brexitu
Dohoda zajišťuje bezproblémové obchodování bez zatížení cly. Také upravuje vzájemné vztahy například v rybolovu, energetice, dopravě či justiční a policejní spolupráci. Jeden z nejspornějších bodů přitom představoval rybolov. Podoba kompromisu říká, že evropští rybáři budou moci dalších pět a půl roku dál lovit v britských vodách. Do poloviny roku 2026 se ale musejí vzdát čtvrtiny dosavadních pozic, které zaberou britští rybáři. Následně se budou podmínky přístupu unijních rybářů do britských vod vyjednávat každoročně.
„Samozřejmě konec roku ale znamená i výrazné změny. Bude opět nutné disponovat vízem, jestliže budou chtít britští občané v EU pracovat, žít, studovat nebo začít podnikat. Na druhé straně si bude Británie vybírat do jakých odvětví bude na své území pouštět cizí pracovní sílu. To také bylo jedním z velkých témat referenda o Brexitu. Mnoho aspektů budoucího vztahu Británie s EU však musí být teprve vyřešeno – možná v průběhu let,“ řekl Richard Bechník, investiční analytik Fincentrum & Swiss Life Select.
Očkování – naděje na oživení
Americký prezident Donald Trump v neděli podepsal zákon o pandemické pomoci ve výši 2,3 bilionu dolarů. To vyvolalo určitý optimismus ohledně krátkodobých ekonomických vyhlídek. Jedná se o fiskální pomoci v hodnotě 900 miliard dolarů, jehož součástí je mimořádná podpora v nezaměstnanosti i přímý jednorázový příspěvek pro většinu Američanů v hodnotě 600 dolarů. Dodatečný balík podpory (900 mld. USD) plus federální rozpočet (1,4 bil. USD) dohromady činí daných 2,3 bilionu dolarů.
Další pozitivní událostí bylo nedělní zahájení evropského očkovacího programu, což také podpořilo naděje na silné hospodářské oživení v druhé polovině 2021.
Dopady na finanční trhy
„Evropské akcie v pondělí zaznamenaly nejsilnější uzavření za posledních 10 měsíců. Vedle zmíněné dohody i obrovské množství stimulů a optimismu z vakcín vedlo k tomu, že se STOXX 600 zotavil téměř o 43 % ze svých minim v březnu. Německé akcie dokonce dosáhly rekordní výše,“ řekl Richard Bechník, investiční analytik Fincentrum & Swiss Life Select. Z pohledu letošního vývoje tak dokázaly překonat vysoké úrovně z poloviny února a celkově od začátku roku dosáhly zisku přesahující 4 %. Slušné výsledky měly také francouzské či španělské akcie, které navazují na listopadovou rallye. Londýnská burza byla uzavřena.
V rámci německých akcií se díky dosažené dohodě dařilo především výrobcům automobilů, kteří patřili k nejvýznamnějším posílením německého indexu DAX. Německo je totiž významným dodavatelem automobilů pro Velkou Británii.
Zajímavostí byl vývoj kurzu britské libry během Štědrého dne. Její reakce v době oficiálního ohlášení dosažení dohody z britské a poté evropské strany byla trochu neočekávaná. Proti dolaru i euru začala oslabovat, a to navzdory faktu, že šlo o pozitivní zprávu. Vysvětlení nám může nabídnout její dosavadní posilování, kdy očekávání dosažení dohody bylo v hodnotě kurzu již zaceněno s předstihem. Následně mohli investoři začít vybírat zisky a libru tak opouštět. Navíc tou dobou nebyly známé detaily podoby dohody, což mohlo vyvolávat nejistotu.
Dobrá zpráva pro Českou republiku
„Británie pro nás představuje důležitého obchodního i investičního partnera, s kterým máme vysoký přebytek obchodní bilance. Její trhy jsou naším pátým největším exportním teritoriem s podílem zhruba 5 % na celkovém vývozu. Do Británie pak směřuje zboží s vysokou přidanou hodnotou. Jedná se nejčastěji o motorová vozidla, traktory, reaktory, kotle atd. Velká Británie je také naším jedenáctým největším investorem přímých investic. I proto pražská burza s podporou globálních trhů zakončila pondělí nejvýše za deset měsíců. Index PX stoupl o více než 1,5 % na 1023,40 bodu. Rostly akcie energetické společnosti ČEZ i bank. Česká koruna posílila k euru i dolaru,“řekl Richard Bechník, investiční analytik Fincentrum & Swiss Life Select.

Loading

Vstoupit do diskuze 0 komentářů

Zdroj a více informací: CII750.cz


Související články


Diskuze k článku

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna, vyžadované informace jsou označeny hvězdičkou.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *