Čtvrtek 21. ledna. Svátek má Běla.

Trhy čekají na to, jak vláda zareaguje na sílící pandemii

Vláda dnes projedná přechod do čtvrtého stupně proti pandemických opatření PES. Nutno dodat, že se značným zpožděním. Skóre varovného systému se pohybuje ve čtvrtém stupni již týden a dále narůstá, a to zejména díky vyššímu reprodukčnímu číslu i nárůstu denních přírůstků nakažených.

Přesto řada ministrů bude podle ČTK na dnešním zasedání navrhovat, aby některá nařízení spadající do čtvrtého stupně vůbec nebyla zavedena a účinnost většiny z nich byla odložena až na konec tohoto týdne. Čím později přitom budou v tuto chvíli přísnější nařízení zavedena, tím hůře se bude krotit pandemická exponenciála na konci prosince a v průběhu ledna…, se všemi negativními důsledky na zdravotnictví, školství a ostatně celou ekonomiku.

Z pohledu vývoje pandemie v zahraničí budou na jedné straně trhy čerpat sílu z pokračujícího schvalování vakcín – ve čtvrtek by úřady v USA měly schválit použití vakcíny (pro nejnaléhavější případy) od společnosti Moderna a schválení vakcíny v EU je také na spadnutí. Na druhou stranu pandemie stále na řadě míst není zjevně před vánočními svátky pod kontrolou – i v sousedním Německu počty nově nakažených nejsou pod kontrolou a vláda plánuje přitvrdit nařízení.

Jinak v tomto týdnu pozornost přitáhnou také pokračující jednání o obchodní dohodě mezi EU a Velkou Británií. Nedělní lhůta pro dosažení dohody sice byla překročena, obě strany se však dohodly, že budou v jednáních pokračovat a zdá se, že v určitých bodech se pozice sbližují (zejména v nastavení mechanismu pro vynucování pravidel). To může být pro všechny středoevropské měny včetně koruny lehce pozitivní zpráva…, stejně tak jako kompromisní dohoda mezi EU a Maďarskem a Polskem na rozpočtu. Polský zlotý s maďarským forintem si tak načas mohou vydechnout a v jejich závěsu trochu i česká koruna.

Jan Bureš
Hlavní ekonom Patria Finance

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.