CZK/€ 25.355 +0,10%

CZK/$ 23.377 -0,22%

CZK/£ 29.634 +0,13%

CZK/CHF 26.385 -0,16%

27. 01. 2023

0 komentářů

Tesla plánuje další expanzi

 

Akcie oblíbené automobilky již nějakou dobu pociťují zvýšený tlak. Špatné podmínky na trhu a stárnoucí produktová řada komplikují situaci společnosti. Za poslední tři měsíce klesla hodnota akcií společnosti Tesla v průměru o 35 %. Tento neúspěch je pravděpodobně důvodem, proč vedení společnosti přijalo opatření, která by mohla společnosti Tesla pomoci k lepšímu výkonu na trhu.

Loading



 

Rozšíření výroby

Právě zpráva o zvýšení produkce by mohla být hnací silou růstu akcií tohoto giganta. Společnost Tesla v úterý na Twitteru oznámila, že plánuje rozšířit své závody na výrobu baterií a nákladních automobilů v Nevadě za 3,6 miliardy dolarů. Podle společnosti Tesla budou nové závody zahrnovat továrnu na výrobu bateriových článků s kapacitou 100 GWh, která bude schopna vyrábět bateriové články pro 2 miliony užitkových vozidel ročně. Společnost také postaví továrnu, kde bude nakonec vyrábět své těžké elektrické vozidlo třídy 8, Tesla Semi. Podle veřejných prohlášení plánuje společnost v blízké budoucnosti zaměstnat dalších 3 000 lidí ve dvou nových závodech.

Klíčovému zákazníkovi, společnosti PepsiCo, předal v prosinci na slavnostním ceremoniálu v Nevadě generální ředitel společnosti Tesla Elon Musk vozidla Tesla Semi. Původně měla Tesla zahájit výrobu vozu Semi v roce 2019, ale výroba byla odložena až na rok 2022. Nevadská továrna Gigafactory vyrábí několik vozů Semi, ale ne ve velkém množství.

V reakci na oznámení společnosti Tesla zveřejňují fanoušci a kritici fotografie nákladních vozů Tesla Semi s nápisem Pepsi Frito Lay na silnicích, včetně některých porouchaných. Od konce čtvrtého čtvrtletí Tesla nezveřejnila cenu jednotlivých vozů ani to, kolik jich vyrobila nebo prodala. Očekává se, že společnost poskytne více podrobností o svém programu Semi při oznámení výsledků za čtvrté čtvrtletí.

Muskovo svědectví

REKLAMA

Nové obavy vznikají opět kvůli Elonu Muskovi. Nedávno stanul před soudem kvůli tvrzení, které oznámil v roce 2018 na Twitteru. Musk v roce 2018 oznámil, že převezme výrobce elektromobilů do soukromých rukou, což znamenalo, že očekává silnou finanční podporu. Potíž však spočívala v tom, že s potenciálními investory neuzavřel žádné skutečné závazky. Problémem tedy stále zůstává pro společnost jako celek chování jejího šéfa a jeho výroky, které do značné míry ovlivňují růst či pokles akcií.

Celkový pokles akcií během roku 2022 činí více než 50 %, ale společnost má v roce 2023 naději na růst.  Lepší období by mohlo přijít právě s náběhem výroby vozů Cybertruck a Tesla Semi. V roce 2023 by mohl zisk na akcii vzrůst o úctyhodných 40 % na 5,66 USD a tržby společnosti Tesla by mohly vzrůst o více než 40 % na zhruba 118,2 miliardy USD.

Výkonnost akcií společnosti Tesla za posledních 5 let. (Zdroj: Investing)

Lucía Žárska, analytička společnosti ProfitLevel

 

Loading

Vstoupit do diskuze 0 komentářů

Zdroj a více informací: CII750.cz


Související články

Cena bitcoinu je dnes v korunách nejvyšší v dějinách, činí více než 1,5 milionu korun

Cena nejstarší a nejrozšířenější kryptoměny světa, bitcoinu, dnes dopoledne středoevropského času dosáhla historicky nejvyšší korunové ceny, kolem 1 520 000 korun. Překonala tak dosavadní rekord z listopadu 2021 (viz graf analytické platformy CoinGecko níže). V dolarech dnes bitcoin překonal rovněž psychologickou úroveň, 65 000 dolarů.

Text: Redakce

Foto: Shutterstock

04. 03. 2024

Stát chce i nadále vybírat windfall tax. Hrozí žaloby menšinových akcionářů ČEZ

Ještě loni ministr financí Zbyněk Stanjura říkal, že daň z mimořádných zisků zřejmě skončí už po roce trvání. Dávalo by to smysl. Ke konci loňska stát ukončil zastropování cen energií. Ty totiž na burze klesly tak nízko, že už není třeba, aby lidem od drahých energií ulevoval. Jestliže […]

Text: Redakce

Foto: Shutterstock

29. 02. 2024

Síla složeného úroku aneb tajný vzorec bohatství

Mnoho lidí se zajímá o to, jak úspěšně investovat, ale málokdy se zamyslí nad efektem složeného úročení, přestože právě ten je tajemstvím úspěchu každého investora. Předpokládejme, že dokážete sestavit konzervativní portfolio s očekávaným výnosem 5 % ročně. Ten by se měsíčně připisoval od vašich 25. narozenin s […]

Text: Redakce

Foto: Shutterstock

29. 02. 2024


Diskuze k článku

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna, vyžadované informace jsou označeny hvězdičkou.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *