Středa 20. října. Svátek má Vendelín.

Strach z inflace sráží akcie i korunu

akciové trhy 29.09.2021 | 09:55 0 Komentářů

Strach z globálních inflačních tlaků hraje v posledních dnech na trzích jednoznačně prim.

Trhy začínají být přesvědčené, že výpadky v subdodávkách a narušení výrobních řetězců budou trvalejšími fenomény a znemožní centrálním bankám efektivně stimulovat ekonomiku. Proto se na trzích rozjelo nové kolo výprodeje bezpečných dluhopisů (nabízejících fixní výnos) – výnos amerického desetiletého dluhopisu vyskočil od začátku září již o více než 25 bps na 1,54% (nejvyšší úroveň od léta).

Vzhůru šly i výnosy německých a francoouzských dluhopisů, i když zdaleka tak rychle. A vyšší výnosy bezpečných aktiv dohromady ze strachem z vyšší výrobní inflace startují výprodeje na akciových trzích.

Hlavní americký index S&P500 ztratil přes 2%, nejvíc „na ráně“ jsou ovšem růstové tituly, které nejhůře snášejí růst výnosů a úrokových sazeb – technologický index NASDAQ ztratil včera 2,8% (nejvíce od letošního března). Tato negativní nálada se samozřejmě podepisuje i na české koruně, která se přes blížící zasedání ČNB dostává do defenzivy a pohybuje se v okolí 25,50 EUR/CZK.

Jedním z hlavních inflačních problémů na straně nabídky je v poslední době nedostatek zemního plynu. Za raketovým růstem ceny zemního plynu (od počátku roku vzrostla více jak 4násobně) stojí kombinace řady faktorů včetně silné loňské zimy, nízkých zásob, slabšího výkonu obnovitelných zdrojů v Evropě, vyšší poptávky z Asie nebo omezené nabídky z Ruska. Řada z nich je bezesporu dočasné povahy, ale pravděpodobně ne všechny. A málokdo také věří, že se nesoulad mezi nabídkou a poptávkou podaří sladit v průběhu hlavní zimní „topné“ sezóny.

Právě situace na trhu s plynem, který v řadě evropských ekonomik v čele s Itálií a Velkou Británií hraje výraznou roli, může hýbat s inflačními očekáváními a ve finále i s celkovou náladou na trzích. Zvlášť pokud silnější zimní vlny pandemie COVID zase načas zastaví probíhající normalizaci v globální výrobě a logistice.

Jan Bureš
Hlavní ekonom Patria Finance

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.