Čtvrtek 29. října. Svátek má Silvie.

Státní dluh vs. výkonnost americké ekonomiky

Makro 02.11.2016 | 14:27 0 Komentářů

Dá se říci, že dnešní doba je charakteristická neustálým zadlužováním, kvantitativním uvolňováním, nastolováním a hledáním „zdravé“ míry inflace apod. USA, Evropská unie, Čína nebo Rusko, to je jen malý výčet těch ekonomik, které mají největší globální vliv. Mohli bychom jít od jednoho státu k druhému a nacházeli bychom jen samé problémy. Zadlužování v USA neustále narůstá, vývoj čínského hospodářství zpomaluje, EU sype další a další peníze do ekonomiky, Rusko se potácí neustále v problémech způsobených sankcemi Západu atd.

Svět není v dobré kondici, a to jsme jen u finanční stránky, kterou si můžeme názorně ilustrovat na zdraví největší světové ekonomiky – Spojených států.

Vizualizace velikosti státního dluhu USA

V současné době se dluh USA pohybuje nad 19,763 bilionu dolarů. Pokud vezmeme v úvahu, že počet obyvatel USA činí cca 320 000 000, připadal by na každého Američana peněžní závazek o výši téměř 70 000 $, a toto zadlužení neustále narůstá.

Jak na tom dluh USA skutečně je? Přiblížím z několika úhlů pohledu. 

Státní dluh USA je větší než hodnota 500 největších společností v USA. Dokládá to například index S&P 500, který sleduje právě tento faktor u 500 největších amerických společností podle tržní kapitalizace. Jsou zde zahrnuty obří společnosti jako je Apple, Exxon Mobil, Microsoft, Facebook, a další. V létě roku 2016 činila hodnota těchto společností dohromady cca 19,1 bilionu $.

Největší světové finanční instituce (BlackRock, Vanguard, UBS, State Street Global Advisors, Fidelity, Allianz, J. P. Morgan) spravují majetek investorů ve formě akcií, dluhopisů, podílových fondů, ETF atd. o celkovém objemu 18,9 bilionu $.

Státní dluh je 25krát větší než všechen světový vývoz ropy za rok 2015. Top 10 vývozců ropy zahrnuje celkově 535 miliard $.

– Saúdská Arábie:       133,3 mld. $

– Rusko:                                       86,2 mld. $

– Irák:                                           52,2 mld. $

– SAE:                                           51,2 mld. $

– Kanada:                                     50,2 mld. $

– Nigérie:                                     38,0 mld. $

– Kuvajt:                                       34,1 mld. $      

– Angola:                                     32,6 mld. $

– Venezuela:                               27,8 mld. $

– Kazachstán:                             26,2 mld. $

zbytek světa:                            251,0 mld. $ 

Například hodnota vývozu ropy Saúdské Arábie by pokryla americký dluh až za cca 147 let, kdybychom brali v úvahu dnešní rychlost zadlužování a těžbu.

Dluh je 155krát větší než hodnota zlata, které se na celém světě za rok vytěží. Zlato symbolizuje peníze a bohatství. Nicméně roční světová produkce zlata se pohybuje kolem 3 000 tun (cca 96 milionů uncí), což zalepí jen malou díru tohoto zadlužení.

Z uvedeného vyplývá, jak je americký státní dluh obrovský a dále se zvyšuje. Nicméně i přes toto zadlužování si zatím USA udržují pozici světové velmoci číslo jedna. Podívejme se na druhou stranu, a sice na výkon americké ekonomiky.

Hrubý domácí produkt Spojených států představuje 18 bilionů $, což z nich činí největší HDP a ekonomiku světa. Spojené státy jsou geograficky rozsáhlé, různorodé a populace je rozprostřena nerovnoměrně. Znamená to tedy, že výroba a inovace jsou soustředěny jen v některých oblastech země, zatímco jinde převládá jednoznačně venkovský charakter a s tím spojená část hospodářství.

Následující mapy charakterizují a přibližují americký HDP.

1. Na první mapě je vyobrazeno sedm amerických „megastátů“. Tyto oblasti a spojení států USA jsou dány do kontextu k dalším světovým velmocem, podle podobného HDP. Např. stát Kalifornie představuje Francii. Celá ekonomika severovýchodu USA je přibližně stejně velká jako ekonomika Japonska atd.

  usa

2. Druhá mapa představuje a porovnává jednotlivé metropolitní oblasti s jednotlivými zeměmi světa. Např. metropolitní oblast Phoenixu, tedy hlavního města státu Arizona, má podobný ekonomický výstup jako celé Portugalsko. Nebo např. koridor z New Yorku až po Washington, D.C. odpovídá stejnému výstupu jako u Kanady, Íránu, Švédska České republiky dohromady.

  usa2

3. Třetí mapa vyobrazuje daný ekonomický výkon USA podle jednotlivých oblastí. Je patrné, že cca polovina výkonu ekonomiky pochází právě z metropolitních oblastí. Druhá polovina je založena na tisícovkách venkovských oblastí a měst.

usa3Jakub Petruška, investiční analytik, Zlaťáky.cz

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna.