Čtvrtek 26. listopadu. Svátek má Artur.

Spotřebitelské ceny zrychlily kvůli cenám v dopravě

Makro 10.09.2012 | 10:28 0 Komentářů

Inflace zrychlila v srpnu podle Českého statistického úřadu z červencových 3,1 % na 3,3 %. V porovnání s předchozím měsícem byly spotřebitelské ceny níže o desetinu procenta. Nezaměstnanost se v srpnu udržela na 8,3 % (komentář GE Money Bank).

Obchody nabízely oproti červenci laciněji především potraviny, které díky cenám zeleniny a ovoce meziměsíčně poklesly o 1 %. Oproti minulému roku ale jejich ceny zrychlily růst ze 7,0 % na 7,3 % a v dlouhodobějším trendu jsou nad cenami roku 2005 téměř o 25 %. Společně s potravinami působily na zrychlení inflace také ceny v dopravě, které povyskočily meziročně o 2,9 % (v červenci + 1,9 %). Meziměsíčně ceny v tomto oddíle vzrostly vlivem vysokých cen pohonných hmot – které zaznamenaly nejrychlejší meziměsíční nárůst od prosince 2010 a vrátily se tak na květnovou úroveň – o 1,1 %.

Domácnosti důchodců zaznamenávají díky složení jejich spotřebního koše vyšší růsty cen než průměrný spotřebitel. V srpnu však cena jejich spotřeby zrychlila méně – ze 4,5 % na 4,6 %.

Srpnová inflace naplnila naše předpoklady a v případném rozhodování centrální banky o dalším snížení sazeb nebude hrát pravděpodobně zásadní roli. Pro celý rok očekáváme meziroční růst spotřebitelských cen o 2,9 %.

Počet uchazečů o práci se v srpnu nepatrně zvýšil, ale nestačilo to ani na jednu desetinku procentního bodu k námi predikovaným 8,4 %. Výsledek srpnové nezaměstnanosti je proto poměrně příjemným překvapením, když stejně jako v červenci zůstává pouze mírně vyšší než vloni. Navíc sledujeme meziročně o něco vyšší počet volných pracovních míst, což indikuje, že trh práce zůstává nad vodou.

V měsících srpnu a září se na úřady práce většinou hlásí noví absolventi škol. Letos se jich v porovnání s minulým rokem přihlásilo výrazně méně, což mohlo míře nezaměstnanosti prozatím pomoci. V září však pravděpodobně uvidíme o něco vyšší tlak na růst nezaměstnanosti právě ze strany čerstvých absolventů.

Statistika odchodů z evidence úřadů práce není tak povzbudivá, jako celkové údaje o nezaměstnanosti. Do nového zaměstnání totiž v srpnu odešlo o čtvrtinu méně lidí než v loňském roce. Čekáme, že míra nezaměstnanosti bude v posledních měsících letošního roku narůstat, a to jak z důvodu končících sezónních prací, tak kvůli horšímu ekonomickému prostředí. Míra nezaměstnanosti pravděpodobně ke konci roku překročí devět procent.

PhDr. Petr Gapko, makroekonomický analytik GE Money Bank

 

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna.