CZK/€ 25.350 +0,12%

CZK/$ 23.394 +0,17%

CZK/£ 29.700 +0,45%

CZK/CHF 26.625 +0,25%

18. 04. 2019

2 komentáře

Spor o bankovní daň: Kde vezme vláda na svůj populismus?

 

Vládní sliby ANO a Sociální demokracie překračují možnosti státního rozpočtu. Některé sliby tak nebude možné naplnit: Buď štědrý rodičovský příspěvek pro všechny za 8 mld. Kč, nebo slib nezvyšování daní. V ohrožení jsou přitom banky.

Loading 

Sociální demokracie na úhradu dodatečných 8 mld. Kč na rodičovský příspěvek zvýšený z 220 tis. Kč na 300 tis. Kč navrhuje zavést bankovní daň. Z původního návrhu zvýšení sazby daně z příjmů z 19 % na 25 % postupně ustupuje, ale navrhuje novou metodu – zavést daň z bankovních aktiv.

„Prosazujeme odvod z bankovních aktiv, je to spravedlivější než zvednout daň. Byla by tam progrese, velké banky by platily více než malé,“ uvedl poslanec Václav Votava (ČSSD), který se zasadil i za regulaci provizí za životní pojištění. Je přitom přesvědčen, že by se daň z bankovních aktiv nepromítla klientům bank. Státní rozpočet by tím měl být sanován přibližně 14 mld. Kč.

KSČM, která podporuje vládu a drží ji u moci za cenu možnosti prosazení významných bodů svého politického programu, navrhuje naopak zavést daň z bankovních transakcí ve výši kolem 1 %. Měla by přinést více než 10 mld. Kč do státního rozpočtu.

Další peníze chce Andrej Babiš (ANO) pro svou vládu získat digitální daní, která by do státního rozpočtu měla přinést 1 až 3 mld. Kč. Ta by nejvíce postihla společnosti Google a Facebook. Nejvíce peněz by mělo plynout ze zdanění internetové reklamy.

REKLAMA

Zdroj: E15.cz, iHNed.cz

Loading

Vstoupit do diskuze 2 komentáře

Zdroj a více informací: CII750.cz


Související články

Přehledně o daňovém přiznání za rok 2023. Na jaké slevy a odpočty máte nárok?

Blíží i povinnost podat daňové přiznání za předešlý rok. V tom si lze díky daňovým úlevám snížit daňový základ, nebo přímo vypočtenou daň. Nicméně některé slevy na vypočtené dani, jako školkovné či slevu pro studenta, budou moci daňoví poplatníci nyní využít naposledy, protože od příště je již ruší […]

Text: Redakce

Foto: Shutterstock

22. 02. 2024

Platba paušální daně a výše invalidního důchodu

Živnostníci a podnikatelé plnící si své daňové povinnosti platbou měsíční paušální daně minimalizují své daňové starosti a povinnosti. Jaký vliv však má platba paušální daně na případný invalidní důchod prvního a druhého stupně, dřívější částečný invalidní důchod? Podívejme se na praktické výpočty.

Text: Petr Gola

Foto: Shutterstock

21. 02. 2024


Diskuze k článku

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna, vyžadované informace jsou označeny hvězdičkou.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

 
 
 

 
 • Richar Fuld

  19 dubna, 2019

  Dnes je „standardní“ úroková sazba z vkladů cca 0.1%. Pokud se zavede daň z aktiv ve výši 0.14% pak 2/3 daně banky zaplatí tak, že sníží úrok z vkladů zpátky na 0.01%. Pokud banky platí např. 1% úrok z vkladů, pak hos sníží na.0.86% a bankovní daň je zaplacena. Bankovní daň zaplatí nevyhnutelně klienti bank, ne banky.

  Odpovědět

 • Pavel Hanzl

  21 dubna, 2019

  Je to hrozně jednoduché.

  Politici té zkorumpované, umaštěné strany závistivých, patří na politické smetiště. Tak jako pan Šincl nikdy nepochopil finančně poradenský trh a co vlastně potřebují klienti, podobně je na tom s využitím dutiny kosti lebeční pan Votava. Banky mají rády své majitele mnohem více, než své klienty. A tak jako u pojistek osob, zvýšené náklady bank budou přeneseny na klienty.

  Nemůžete jít za politikem a říci mu, že je blbý. V rámci moderní politické korektnosti se mu může jen naznačovat, že je nebystrý. Díky Bože, i když nejsi, že se aspoň smí naznačovat!

  Ne, že by to pomohlo. Blbců je totiž většina! A má volební právo.

  Odpovědět