Neděle 28. února. Svátek má Lumír.

Služby nadále v útlumu

Vývoj ekonomiky 08.07.2020 | 10:32 0 Komentářů

Ačkoliv se maloobchod vrací postupně do „normálu“ a jeho tržby začínají dokonce růst, situace v ostatních službách až tak růžově nevypadá.
V dubnu, který byl doposud asi nejhorším měsícem, se tržby ve službách propadly meziročně o více než pětinu a v květnu nebyla situace o nic lepší (-21,6 %). Téměř na nule byly z hlediska výnosů cestovní kanceláře a agentury, o 86 % níže byly i tržby hotelů a dalších ubytovacích zařízení. A ani další obory spojené s cestovním ruchem na tom nebyly v květnu o moc lépe. Ať už šlo o leteckou dopravu nebo restaurace, jejichž tržby nedosáhly ani poloviny loňské úrovně.

Uzávěra ekonomiky však přece jen některým službám přála. Pobyt doma podpořil telekomunikační služby a improvizovaná expanze homeoffice zase ty z oblasti IT. Samy o sobě však do celkového vývoje služeb jako největší části ekonomiky zasáhly však jen okrajově.

Ukazuje se, že zvláště ve službách bude návrat k „normálu“ delší a zřejmě i bolestivější, ať už z pohledu propouštění nebo ukončování činnosti firem. Rozhodnou nejspíše už letní měsíce, které ukážou, nakolik se vrací důvěra zákazníků – pro cestovní ruch především těch domácích – a nakolik jsou firmy ve službách schopny dále improvizovat a přizpůsobit se novým podmínkám. Největší rizika stojí především před všemi obory napojenými na cestovní ruch, které už v podstatě s propouštěním začaly.

Petr Dufek
Finanční trhy

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.