Neděle 11. dubna. Svátek má Izabela.

Skupina J&T hodlá prodat svůj podíl v EPH

Investice 25.02.2016 | 11:20 0 Komentářů

Energetický a průmyslový holding (EPH) zřejmě brzy opustí finanční skupina J&T. Vše bude záviset na tom, zda-li se najde kupec, který je ochoten vyplatit skupině J&T 26 procentní podíl v holdingu.

Aktualizováno 25.2.2016 17:38

Uvažujeme o dvou možnostech. Jednou je nabídka akcií v držbě J&T na burzu, druhou je jejich koupě ze strany globálních infrastrukturních i penzijních fondů s dobrým jménem. S nimi se můžeme zajímat o lepší ratingy i nové způsoby financování,“ uvedl předseda představenstva EPH Daniel Křetínský 

Nový investor by v holdingové skupině EP Infrastructure získal 30 procentní podíl, ale EPH by si i tak ponechala manažerskou kontrolu. Ve skupině J&T Finance Group má svůj podíl i čínská společnost CEFC. O té ale EPH jako novém investorovi neuvažuje.

 

Finanční skupina J&T z EPH odejít nemůže už jen proto, že v něm nikdy majetkově přítomna nebyla. Akcionáři EPH jsou podnikatelé Daniel Křetínský a Patrik Tkáč (každý ovládá 37%). Zbytek kontrolují Private Equity struktury ostatních akcionářů J&T. D. Křetínský a P. Tkáč usilují o navýšení svého podílu v EPH tak, aby cílově každý kontroloval padesát procent akcií holdingu. Z tohoto důvodu připravuje EPH založení dceřiné společnosti EP Infrastructure (EPIF), do níž vloží svá infrastrukturní aktiva. Následně EPH nabídne prodej minoritního podílu v EPIF. EPH nadále zůstane majorita i manažerská kontrola nad EPIF. K transakci dojde jen za předpokladu, že valuace podílu v EPIF se potká s očekáváním akcionářů EPH.

Motivací pro exit Private Equity struktur z EPH je skutečnost, že velikost a hodnota EPH výrazně vzrostla a tito akcionáři zvažují investice do jiných oblastí. Rovněž bylo dosaženo dohody mezi představiteli jednotlivých Private Equity struktur a pány Křetínským a Tkáčem, protože vznik veřejně obchodovatelné entity, nebo vstup globálních infrastrukturních a penzijních fondů, ještě více posílí EPH v procesu budování celoevropské energetické skupiny.

Zdroj: E15.cz

Tagy akcie CEFC EPH J&T

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.