Úterý 28. září. Svátek má Václav.

Singer: Vklady v kampeličkách by neměly být garantovány do stejné výše jako u bank

Banky 06.01.2014 | 12:07 0 Komentářů

Guvernér České národní banky Miroslav Singer uvedl, že vklady v kampeličkách by neměly být garantovány do takové výše jako u bank. Také řekl, že až se setká s novým ministrem financí, bude tohle jedno z témat, kterému by se chtěl věnovat.

Momentálně Fond pojištění vkladů poskytuje ze zákona náhrady za pohledávky z vkladů bank, stavebních spořitelen a družstevních záložen se sídlem v ČR ve výši 100 procent vkladu maximálně však 100 tisíc eur (téměř 2,75 milionu Kč) na jednoho klienta v jedné bance.

Družstevní záložny slibují většinou vyšší zhodnocení vkladů než banky. Guvernér ČNB uvedl, že tento sektor je rizikovější. Podle něj není systémově významný. Má zhruba 44 miliard, a představuje tak asi jedno procento české finanční soustavy. Zaměstnává ale asi třetinu zaměstnanců bankovního dohledu, zdůraznil.

Mně se zdá, že ten sektor fungoval velmi dobře, dokud měl vklady pojištěné v menší míře než banky. Lidé si na své peníze dávali větší pozor,“ řekl guvernér Hospodářským novinám. V kampeličkách mělo loni uloženo peníze 70 až 80 tisíc klientů.

Singer ke kauze MSD poznamenal, že „tohle není případ, že by se v dobré víře jenom špatně řídila firma“. „Ten spis je jeden z nejdelších, jaký jsem kdy měl v ruce, a odborný útvar o sankcích i odebrání licence rozhodl správně. To, co se v tomto případě dělo, sankcionuje většinou ex post trestní procedura,“ řekl.

Zdroj: ČTK

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.