Pondělí 14. června. Svátek má Roland.

Sílící euro leží ECB v žaludku. Moc s ním však nezmůže

Vývoj ekonomiky 03.09.2020 | 15:18 1 Komentář

Silné euro začíná ležet řadě členů ECB v “žaludku”. Podle informací deníku Financial Times se ECB bojí, že výrazné zisky eura (na frontě s dolarem) zpomalí oživení z recese nastartované pandemií COVID 19.

Silné euro sice částečně odráží lepší výsledky evropských ekonomik ve 2. kvartále a zejména pak překvapivě rychlou dohodu na mamutím záchranném balíku. Na druhou stranu je i důsledkem výrazného posunu v politice amerického Fedu. Ten přechází k cílení průměrné inflace, což bude znamenat dlouhodobě daleko nižší dolarové úrokové sazby. A tato představa byla hlavním motorem dolarových ztrát v posledních týdnech.

V srpnu eurozóna poprvé po čtyřech letech překvapivě sklouzla do deflace – ceny meziročně klesaly o 0,2 % – a rostoucí nezaměstnanost bude pravděpodobně držet inflační očekávání velice nízko. I proto zřejmě ECB příští týden sníží střednědobý inflační výhled (na rok 2022) z 1,3 % na 1,1 %…, tedy ještě hlouběji pod kýžený dvouprocentní cíl. A další zisky eura teoreticky mohou situaci ještě zhoršit. Proto hlavní ekonom Philip Lane a podle Financial Times i řada jeho kolegů přemýšlí nad tím, co s tím.

Popravdě však v tuto chvíli moc se silným kurzem nad rámec slovních intervencí udělat nemůže. Nejefektivnější by bylo další snížení úrokových sazeb. Prostor z dnešních -0,5 % je však v případě ECB minimální. A pokud zůstanou v nejbližších dvou letech reálné úrokové sazby v USA a v eurozóně podobné, není důvod, aby dřív nebo později dolar nepokračoval ve ztrátách…, úrovně okolo 1,10 EUR/USD kdy se pohyboval v posledních dvou letech, byly zjevně z dlouhodobého pohledu pro dolar neudržitelné.

Jan Bureš
Hlavní ekonom Patria Finance

Jeden komentář: “Sílící euro leží ECB v žaludku. Moc s ním však nezmůže”

 1. Axl napsal:

  Euro nesílí, jen momentálně padá o něco pomaleji, než dolar.
  Dva padající výtahy, jeden padá pomaleji a tak (vůči tomu rychlejšímu) má pocit, že stoupá.
  Ředí se ale všude mohutným tempem (USA, EU, JP, ČR, …).
  Abychom viděli skutečnost, potřebujeme jiný benchmark, nějaký „pevný bod ve vesmíru“, který nejde jen tak natisknout. Nemovitosti, zlato, bitcoin, starožitnosti, …
  https://www.alza.cz/bitcoin-odluka-penez-a-statu

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.