CZK/€ 25.005 +0,04%

CZK/$ 23.223 +0,15%

CZK/£ 29.136 -0,14%

CZK/CHF 25.597 -0,09%

07. 05. 2015

0 komentářů

Šéfka Fedu označila akcie za drahé a Britové jdou volit o Brexitu

 


 

Pravda je taková, že Greenspan nebyl tím úplně přesným kanárkem v dole, neboť akcie se táhly vzhůru ještě další čtyři roky, aby teprve v roce 2000 praskla Dot.com bublina. Uvidíme tedy, jak bude přesná Yellenová, byť je třeba si uvědomit, že osud býčího trhu má částečně v rukou i instituce, kterou řídí. Čím déle budou úrokové sazby Fedu blízko nuly, tím déle mohou být americké a potažmo globální akciové trhy v klidu a šestiletý býčí trh se může ještě protáhnout.

Akcie a nejen ony, však musí být ve střehu specificky ve Velké Británii. Tu dnes totiž čekají parlamentní volby, které mohou této vysoce stabilní anglosaské zemi přinést výsledek, na který není zvyklá. Povolební uspořádání britského parlamentu totiž může být takové, že ani jedna z hlavní stran nebude schopna sama postavit vládu anebo rozumnou vládní koalici. Jak konzervativci, tak Labour Party mohou skončit daleko od většinového počtu křesel, přičemž nikde není řečeno, že je jim blízké strany nakonec posunou do vlády. To se týká zejména Liberálních demokratů jakožto koaličních partnerů Konzervativní strany, méně pak Labour Party, k níž se do koalice předběžně hlásí Skotská národní strana. Velká Británie, tak může opravdu zažít situaci, již nezažila od roku 1974, kdy měla nestabilní menšinovou vládu.

Ve volbách se však hraje o víc – třeba o vystoupení Velké Británie z EU či ještě větší nezávislost Skotska. Předvolební průzkumy totiž zároveň téměř vylučují možnost, že by konzervativci sami ukořistili vládu a následně bez nutné konzultace s jiným stranami vypsali rizikové referendum o vystoupení Velké Británie z EU. Neboli tzv. Brexit se nejeví jako reálný, což by výsledek voleb mohl potvrdit. Na druhou stranu by ovšem střednědobě pro britskou ekonomiku mohlo být komplikací eventuální vznik koalice Labouristů a skotských nacionalistů. Ta nejenže může zhatit některé pozitivní trendy v ekonomice Spojeného království (redukce deficitu či racionalizace veřejného sektoru), ale navíc může vést k zesilování odstředivých snah Skotska.

Jan Čermák
Analytik ČSOB

Loading

Vstoupit do diskuze 0 komentářů

Zdroj a více informací: CII750.cz

 


Související články

Nejdůležitější body z letošního sjezdu akcionářů Berkshire Hathaway

Letošní sjezd akcionářů Berkshire byl v poněkud utlumené náladě, protože se tentokrát pořádal po dlouhé době bez již zesnulého Charlieho Mungera. Na Buffettovi to bylo poznat. Ovšem i letošní sjezd nabízí investorům velmi cenné poznatky a vhledy do Buffettovi mysli, ohledně trhů a ekonomiky.

Text: Redakce

Foto: Shutterstock

07. 05. 2024

Komentář: Vyšší úrokové sazby nemusí být pro akcie ze své podstaty špatné

Očekávání několikanásobného snížení úrokových sazeb na začátku roku, podpořena obavami z deflace, ustoupila mírnějším prognózám, což vedlo k přehodnocení dynamiky trhu. Navzdory obavám z růstu úrokových sazeb nabízí zkušení investiční stratégové uklidňující výhled. Odborníci tvrdí, že by se investoři navzdory všeobecnému přesvědčení neměli obávat vyhlídek na růst […]

Text: Redakce

07. 05. 2024

Amundi: Scénáře a prognózy výnosů aktiv pro příští desetiletí

V příštích deseti letech by mohlo dojít k vyššímu růstu a nižší inflaci v porovnání s dlouhodobými prognózami Amundi z roku 2023, a to díky zvýšené produktivitě v důsledku implementace umělé inteligence. Zpoždění přijímaných kroků v oblasti klimatu naopak zvýší rizika a povede k vyšším ekonomickým nákladům v […]

Text: Redakce

Foto: Shutterstock

03. 05. 2024


Diskuze k článku

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna, vyžadované informace jsou označeny hvězdičkou.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *