Středa 22. září. Svátek má Darina.

Šéf Facebooku možná na daních zaplatí dvě milardy dolarů

Investice 09.02.2012 | 09:22 0 Komentářů

Říká se, že risk je zisk, ale velký zisk jsou také značné daně. Důkazem je toho Mark Zuckerberg, zakladatel a šéf Facebooku. Po chystaném vstupu Facebooku na burzu bude možná totiž muset zaplatit až dvě miliardy dolarů (přes 38 miliard korun).

Rekordní odvod státu je důsledkem plánu internetového podnikatele uplatnit akciové opce v hodnotě miliard dolarů.

Osobně jsem nikdy neviděl, že by někdo na daních zaplatil miliardy. Viděl jsem odvody, které se této hranici blížily, ale nedosáhly na ni,“ uvedl coloradský účetní Anthony Nitti, který je partnerem ve společnosti Withum, Smith and Brown. „Mluvil jsme o tom se svými známými pracujícími ve čtyřech největších účetních firmách v zemi a potvrdili mi, že něco takového jen tak někdo neviděl,“ dodal. 

Mark Zuckerberg momentálně vlastní téměř 414 milionů akcií Facebooku. Také má ale opce na nákup dalších 120 milionů akcií za velmi výhodnou cenu šest centů (zhruba 1,15 Kč) za akcii. Firma ve své žádosti o vstup na burzu uvedla, že její šéf hodlá tyto opce uplatnit a že část svého podílu při vstupu na burzu prodá, aby měl na úhradu daně.

Zájem o akcie Facebooku bude při úvodní nabídce pravděpodobně takový, že jejich cenu vyžene na 40 dolarů za kus. Celá firma by pak měla hodnotu 100 miliard dolarů, takže Zuckerbergovi by opce vynesly pět miliard dolarů.

 
Zdroj: ČTK

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.