CZK/€ 24.700 +0,02%

CZK/$ 22.902 -0,17%

CZK/£ 29.235 -0,14%

CZK/CHF 25.546 -0,29%

10. 06. 2024

0 komentářů

Se začátkem července vejde v platnost celá řada změn vztahujících se ke spoření na penzi

 

Se začátkem července vejde v platnost celá řada změn vztahujících se ke spoření na penzi. Jednou z nejzásadnějších je úprava podmínek, za kterých mají lidé nárok na státní příspěvek k doplňkovému penzijnímu spoření.

Loading 

„Maximální státní příspěvek se zvyšuje z 230 korun na 340, ale zároveň s tím se zvyšuje i částka, kterou musí klient měsíčně spořit, aby na něj dosáhl, a to z 1000 korun na 1700 korun,“ vysvětluje Jan Bruder, obchodní a marketingový ředitel ČSOB Penzijní společnosti s tím, že zároveň se mění minimální příspěvek, který zajišťuje příspěvek od státu, z 300 na 500 Kč měsíčně.

Řada lidí si již příspěvek zvýšila, ale mnoho zatím otálí. „Podle našich údajů si zatím zhruba dvě třetiny našich klientů, kteří dosud pobírali maximální státní podporu, svůj měsíční příspěvek z tisícovky na 1700 korun zatím nezvýšilo,“ uvedl Jan Bruder z ČSOB Penzijní společnosti.

Přehled hlavních změn v doplňkovém penzijním spoření platných od 1. 7. 2024:

  • Maximální výše státního příspěvku se zvyšujez 230 Kč na 340 Kč měsíčně. Nejvyšší státní příspěvek 340 Kč měsíčně získáte, pokud si budete měsíčně přispívat aspoň 1 700 Kč.
  • Zvyšuje dolní hranice, od které budete mít nárok na státní příspěvek, a to ze současných 300 Kč na 500 Kč měsíčně. Zvyšuje se minimální částka státního příspěvku, a to z 90 Kč na 100 Kč měsíčně.
  • Nebudou mít na státní příspěvky nárok klienti, kterým byl přiznán starobní důchod.

Pro připomenutí přikládáme i přehled hlavních změn v doplňkovém penzijním spoření platných od 1. 1. 2024:

  • Od daňového základu je možné odečíst až 48 000 Kča výsledná daň se sníží až o 7 200 Kč ročně. Sleva je společná pro všechny daňově podporované produkty spoření na stáří dohromady – tedy nejen pro penzijní spoření, ale i pro životní pojištění nebo dlouhodobý investiční produkt. Bude na vás, zda si slevu uplatníte na jeden, dva nebo všechny produkty dohromady.
  • U nově uzavíraných smluv se prodloužila povinná minimální doba spoření, po kterou si musíte spořit, abyste získali nárok na řádnou výplatu úspor z penzijního spoření např. formou penze nebo jednorázového vyrovnání. Místo předchozích 5 let (60 měsíců) je možné penzijko řádně ukončit nejdříve po 10 letech (120 měsících).
  • Zákon nově umožňuje našim mladým klientům požádat o částečné obytné u dětských smluv(částečnou výplatu naspořených peněz) ve lhůtě 24 měsíců od okamžiku, kdy dosáhnou 18 let. Dříve bylo možné požádat pouze v roce, kdy klient dosáhl plnoletosti.

Loading

Vstoupit do diskuze 0 komentářů

 


Související články

Penzijní spoření od července 2024 – více peněz od státu, žádný příspěvek pro důchodce

Od 1. července 2024 vstoupí v platnost další změny v oblasti doplňkového penzijního spoření (DPS). Mezi nejdůležitější novinky patří zvýšení maximálního státního příspěvku na 340 Kč měsíčně a ukončení jeho poskytování klientům, kteří již pobírají starobní důchod. Změny se dotknou všech účastníků DPS bez ohledu na datum uzavření […]

Text: Redakce

Foto: Shutterstock

16. 05. 2024

Rizika nového spoření DIP: Pozor na šmejdy, varují experti

Dlouhodobý investiční produkt (DIP) představuje od prvního ledna nový způsob zajištění na penzi. Rozšiřuje tak okruh možností spoření na stáří o produkty bankovního a investičního typu. Stát tedy nově umožňuje čerpat daňovou podporu celkem na čtyři produkty. Ke stávajícímu penzijnímu připojištění a životnímu pojištění přibyl DIP a […]

Text: Redakce

Foto: Shutterstock

15. 05. 2024

Přehledně: Nejdůležitější změny v reformě penzí schválené vládou

Vláda pod vedením Petra Fialy přišla s „reformou“ penzí. Je postavená na šesti základních bodech – postupném zvyšování důchodového věku po roce 2030, jistém minimálním důchodu, snížení výpočtu nových důchodů, výchově dětí a péči o blízké, sdílení vyměřovacích základů manželů a vdovských a vdoveckých důchodech.

Text: Redakce

Foto: Shutterstock

14. 05. 2024


Diskuze k článku

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna, vyžadované informace jsou označeny hvězdičkou.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *