Úterý 11. května. Svátek má Svatava.

Sázky velkých obchodníků na růst cen komodit vzrostly na 17 měsíční maxima

Investice 24.02.2014 | 15:27 0 Komentářů

Investiční banky a hedgeové fondy zvýšily sázky na růst komoditních trhů nejvíce od roku 2012. Velcí obchodníci využívají zhoršujících se fundamentů na některých komoditách a přesouvají do nich část likvidity z akciových trhů (komentář XTB).

Net-long pozice velkých obchodníků na 18 nejvíce obchodovaných komoditách vzrostly v minulém týdnu na 1,25 milionu futures a opčních kontraktů (dle CFTC). To znamenalo nejvyšší hladinu spekulativních dlouhých pozic (net-long) za posledních 17 měsíců.

Graf: Vývoj spekulativních dlouhých pozic (net-long) velkých obchodníků na 18 nejvíce obchodovaných komoditách za posledních 5 let (v počtu futures a opčních kontraktů)

xtb-komodity-long-140224

Jen za poslední měsíc velcí obchodníci ztrojnásobili své pozice na kávě na 31 tisíc kontraktů – nejvíce od května 2011. Spekulace na růst zlata jsou pak na šestnáctitýdenních maximech.

Od počátku měsíce roste cena všech 26 sledovaných komodit. Cena zemního plynu a kávy přidává více než třetinu. Stříbro roste o 14 %. O téměř desetinu vzrostl dosud v únoru cukr.

Počítáme s tím, že by spekulativní nákupy velkých obchodníků mohly pokračovat, zvláště pak pokud se nebude příliš dařit akciím.

Nejvyšší šance dáváme zemědělským komoditám, naopak fundamenty k růstu nám zatím chybí v případě průmyslových kovů.

Jiří Tyleček, analytik XTB

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.