CZK/€ 24.660 +0,02%

CZK/$ 25.274 +1,31%

CZK/£ 27.962 -1,04%

CZK/CHF 25.795 +1,33%

29. 08. 2014

0 komentářů

Růst HDP dosáhl svého maxima

 


 

Postupně se začínají projevovat negativní hospodářské dopady sankcí EU vůči Rusku, které snižují poptávku a tlačí na snižování cen na domácím trhu. Nižší míra inflace pak do jisté míry brání silnějšímu ekonomickému oživení. Přesto pozitivní efekty stále převažují a celkový růst HDP lze v letošním roce očekávat kolem hodnoty 2,6 % s výhledem 2,5 % na rok 2015. 

„Za celý rok ČBA stále očekává růst HDP kolem 2,5 %. Přímý dopad sankcí vůči Rusku a ruských protisankcí na českou ekonomiku bude omezený. Konflikt ovšem dále oslabí vývoj německé ekonomiky, jejíž exportní aktivita jevila známky ochlazení již před ukrajinskou krizí. Obavy z negativních dopadů ukrajinské krize se v srpnu přelily i do spotřebitelské důvěry německých spotřebitelů. I proto je důležité, že české ekonomice již nepomáhá pouze export, ale ožívá i domácí poptávka. Rizika pro budoucí růst české ekonomiky tedy existují, ale důvěra v pokračující oživení zůstává,“ uvedla Eva Zamrazilová, hlavní ekonomka Česká bankovní asociace.

Příznivého vývoje v minulých čtvrtletích bylo dosaženo díky růstové fázi hospodářského cyklu a jednorázovým faktorům, například nízké srovnávací základně, mimořádně teplé zimě, zlepšenému čerpání prostředků z fondů EU a pozitivnímu vlivu měnové politiky na růst exportu, říká Milan Kratina.

Milan Kratina, předseda představenstva skupiny Accolade

Vstoupit do diskuze 0 komentářů

Zdroj a více informací: CII750.cz


Související články


Diskuze k článku

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna, vyžadované informace jsou označeny hvězdičkou.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.