Pondělí 21. září. Svátek má Matouš.

Růst důchodů bude asi financován z privatizačních účtů

Investice 08.03.2018 | 15:05 0 Komentářů

Vláda příští rok plánuje zvýšit důchody. Financovat je bude zřejmě z peněz na privatizačních účtech. Vyplývá to z novely zákona o zrušení Fondu národního majetku ČR (FNM), kterou dnes kabinet schválil.

Novela zákona má ulehčit převod peněz mezi tzv. Fondem privatizace a státním rozpočtem. Navýšení důchodů státní pokladnu vyjde zhruba na 14,5 miliardy korun. Ke konci loňského roku bylo ve fondu 21,96 miliardy korun. Novelu musí ještě schválit Parlament a podepsat prezident. Zákon však kritizuje opozice.

Fond privatizace jsou v podstatě zvláštní účty, na kterých jsou peníze převedené v roce 2006 ze zrušeného Fondu národního majetku na ministerstvo financí. Na tyto účty také plynou peníze z privatizace a dividendy od společnosti ČEZ.

Myslím si, že ten účet už dávno neměl existovat. Slouží na výnosy z dividend nebo prodej majetku. A ten účet už byl v minulosti používán na převod do státního rozpočtu a ty peníze sloužily na financování důchodů,“ uvedl Andrej Babiš, premiér v demisi. Dále dodal, že letos poprvé bude důchodový účet v přebytku a podle současného znění zákona tak nemohou být peníze převedeny do rozpočtu. „A proto navrhujeme tu novelu,“ vysvětlil premiér.

Zdroj: ČTK

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna.