Pátek 25. září. Svátek má Zlata.

Důchodcům nad 85 let vzrostou důchody o tisíc korun

Penze 27.02.2018 | 16:43 0 Komentářů

Vláda v demisi schválila novelu zákona o důchodovém pojištění. Důchodcům nad 85 let vzrostou důchody o tisíc korun měsíčně, změní se i výměra důchodů, která je pro všechny stejná. Pokud novelu schválí Parlament, dostanou důchodci přidáno od ledna 2019.

Pevná výměra důchodů by měla nově odpovídat deseti procentům průměrné mzdy namísto současných devíti procent. Důchodci by si tak měli od ledna polepšit včetně obvyklé valorizace minimálně o 540 korun.

„Každý důchodce dostane minimálně 540 korun plus zbytek podle zásluhové části penze,“ uvedl premiér v demisi Andrej Babiš. „Celkové navýšení důchodu tak v průměru bude 918 korun,“ uvedla ministryně práce v demisi Jaroslava Němcová.

Proti návrhu se staví například Hospodářská komora ČR. „Hospodářská komora podporuje dlouhodobé a systémové řešení penzijního systému komplexní reformou, předkládaný návrh je ale proti tomu zcela nekoncepční. Návrh jednoznačně zhorší fiskální udržitelnost penzijního systému, když v souvislosti s navrženými opatřeními předpokládá navýšení výdajů státního rozpočtu v roce 2019 o cca 12 mld. Kč a ve střednědobém výhledu o cca 39 mld. Kč,“ uvádí v tiskové zprávě HK ČR.

„Novela nejen, že neřeší současné problémy důchodového systému, ve své podstatě je ještě zhoršuje. Důsledkem zavedení navrhovaného opatření bude ještě menší zásluhovost než nyní. Vysoké předdůchodové příjmy jsou regulovány již při výpočtu důchodu,“ vysvětluje HK v tiskové zpráva.

Jediným řešením současné situace je podle HK skutečná penzijní reforma: „Hospodářská komora proto vyzývá vládu, aby podnikla kroky vedoucí ke skutečné penzijní reformě, která bude řešit fiskální udržitelnost systému, jeho diverzifikaci, zvýšení jeho ekvivalence a působit ve směru rozložení mezigeneračního břemene.“

Zdroj: ČTK, Tisková zpráva HK ČR

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna.