Sobota 27. února. Svátek má Alexandr.

Rusnok: Náš pojistný trh je dlouhodobě stabilní a odolný

Podle guvernéra ČNB Jiřího Rusnoka je český pojistný trh dlouhodobě stabilní, kapitálově vybavený a odolný. Návrh zdanění technických rezerv a odvádění zisků zahraničním matkám je však pro sektor nesporným rizikem. Guvernér Rusnok to uvedl na středeční konferenci pojistného trhu. 

„I když je trh zdravý, tak i jemu se nevyhýbají rizika. Velmi aktuální jsou změny ve zdanění technických rezerv. To je ale jeden z mnoha tlaků, kterým je trh vystaven. Dalším je dlouhodobý tlak na odvádění dividend mateřským společnostem. To může být i důsledkem prostředí záporných úrokových sazeb v eurozóně,“ řekl Rusnok.

Návrh zdanění technických rezerv pojišťoven schválila na začátku listopadu Poslanecká sněmovna, očekává se ale, že tento návrh vrátí Senát zpět. Návrh pojišťoven, podle kterého by místo zdanění rezerv zainvestovaly deset miliard korun do dostupného bydlení a sociálních služeb neprošel. „Politika se pro nás stává nepředvídatelným rizikem díky zdanění rezerv pojišťoven,“ uvedl výkonný ředitel ČAP Jan Matoušek.

Podle viceguvernéra ČNB Tomáše Nidetzkého by mělo zdanění technických rezerv na pojistný trh pouze jednorázový vliv, který by neohrozil jeho stabilitu. Přesto ČNB doporučovala, aby se zdanění rezerv rozložilo do více let.

Zdroj: ČeskéNoviny.cz

 

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.