Čtvrtek 20. ledna. Svátek má Ilona.

Pojišťovny státu nabízí 10 miliard na investice do dostupného bydlení a sociálních služeb

Podle odhadů České asociace pojišťoven typický klient, který uzavře životní pojištění na 22 let s měsíčním pojistným 800 korun, přijde o 3 400 z důvodu zdanění technických rezerv pojišťoven. Pojišťovny, které s tímto zdaněním nesouhlasí, nabízí jiné řešení.

„Od začátku upozorňujeme na fakt, že zdanění technických rezerv bude mít přímý dopad na budoucí výplaty klientů s životním pojištěním. Na jednoduchém příkladu průměrné smlouvy životního pojištění se ukazuje, že částka, o kterou klienti kvůli tomuto zdanění v průměru přijdou, je nezanedbatelných 3 400 Kč,“ říká Jan Matoušek, výkonný ředitel České asociace pojišťoven.

Prostředky klientů, které jsou uloženy v rezervách, jsou specifické tím, že jsou to peníze s dlouhým investičním horizontem. Navíc jsou to peníze, které mají zůstat v České republice a máme se snažit, aby nezmizely v zahraničí. Ale také, aby se neprojedly v rozpočtu v průběhu dvou let a byly investovány do něčeho smysluplného. Nabízíme, aby stát zákonem stanovil, že životní pojišťovny musí prostředky odpovídající 4 procentům rezerv na životní pojištění investovat do dostupného bydlení a do výstavby infrastruktury pro sociální služby, jako jsou seniorské domovy a zařízení pro dlouhodobou péči,“ dodává Matoušek.

Výše těchto prostředků, které by pojišťovny investovaly do bydlení a výstavby, by mohla v následujících letech odpovídat částce 10 miliard korun. Podle Matouška toto řešení také přinese více finanční prostředků, než o které stát přijde jednorázovým zdaněním rezerv na životní pojištění.

Zdroj: Tisková zpráva ČAP

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.