Úterý 18. ledna. Svátek má Vladislav.

Rusko chce zakázat bitcoiny a zavést vlastní

Investice 06.06.2016 | 09:27 0 Komentářů

V dílně ruského ministerstva financí vznikl zákon, který staví digitální kryptoměnu typu bitcoin mimo zákon. Zcela by ale Rusové o virtuální měnu přijít nemuseli. Ruské finanční instituce jednají o vydávání vlastního národního bitcoinu, které by spadal pod kontrolu státu.

Kryptoměna podle ruských úřadů slouží k praní špinavých peněz a nelegálním transakcím. Tomu má zabránit právě zavedení kontrolované národní virtuální měny a zrušení neregulované měny.

Za těžbu a směnu bitcoinů by hrozila pokuta půl milionu rublů (181 tisíc korun), případně i čtyřleté vězení.

Zavedení nové digitální měny přináší podle některých názorů velké společenské riziko. „Zjednodušeně řečeno, technologie bitcoinu by při jejím rozšíření do každodenní praxe eliminovala či značně snížila potřebu využívat služeb bank, auditorů, pojišťovacích společností nebo různé státní registry. Existuje zde potenciál pro změnu vztahu mezi státem a občany. Není se co divit, že se tomu úřady brání,“ komentuje kroky Moskvy Alisa Tciriulnikovová.

Na druhou stranu by se podle ní mohla nová kryptoměna stát významnou geopolitickou výhodou. „Pokud by si technologické principy bitcoinu osvojily ruské a mezinárodní banky, nebyl by pro Moskvu problém obejít sankce různých druhů. Stala by se totiž nezávislou na mezinárodním bankovním systému SWIFT,“ říká Alisa Tciriulnikovová.

Zdroj: E15.cz

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.