CZK/€ 25.320 +0,18%

CZK/$ 23.408 +0,56%

CZK/£ 29.523 +0,28%

CZK/CHF 25.813 +0,21%

Text: Daniel Kuchta

28. 02. 2014

5 komentářů

Bitcoin – od počátků po případ MtGox

 


 

Historie kryproměny bitcoin se oficiálně začala psát 18. srpna 2008, kdy byla zaregistrována stránka bitcoin.org. Podle některých zmínek ale autor měny, vystupující pod pseudonymem Satoshi Nakamoto, začal na konceptu pracovat již v roce 2007. Po registraci domény byl na konci října 2008 publikován dokument, v němž jsou popsány základní informace o měně a prakticky i důvody k jejímu vytvoření. Autor v něm rovněž uvádí, že vyřešil hlavní problém všech digitálních měn, které v té době měly digitální měny, což bylo vícenásobné utrácení, tzv. double spending – každá jednotka digitální měny mohla být díky kopírování využita více než jednou.

Již 9. listopadu pak byl projekt zaregistrován na SourceForge.net, což je největší komunitní web zaměřující se na vývoj a distribuci softwaru na bázi open source. První blok, tzv. Genesis block, o hodnotě 50 bitcoinů, byl vytěžen 3. ledna 2009 o 18:15:05 greenwichského času (GMT). 9. Ledna pak byla uvedena první verze Bitcoin v 0.1. Komplexnost programu vyvolává otázky, že za pseudonymem autora by mohlo stát více lidí, ale jde pouze o spekulace. První transakce pak proběhla 12. ledna mezi Satoshim a vývojářem Halem Finneym. 5. října 2009 byl poprvé oficiálně stanoven kurz bitcoinu – 1,309.03 BTC za jeden dolar, na webu New Liberty Standard. Oficiálně se ale bitcoiny obchodovaly za mnohem nižší cenu – 0,003 dolaru. Druhá verze v 0.2 byla publikována 16. prosince 2009, další pak následovala 7. července2010. Po jejím zavedení prudce vzrostl počet uživatelů a v průběhu pěti dní se bitcoiny prodávaly za desetinásobnou cenu (z 0,008 dolaru na 0,08 dolaru za bitcoin). První burza, Bitcoin Market, byla založena 6. února 2010.

První reálnou transakci v bitcoinech uskutečnil programátor Laszlo Hanyecz, který nakoupil dvě pizzy. Na diskusním fóru za ně nabídl 10 000 bitcoinů.

17. července 2010 byla založena dnes už nechvalně známá burza MtGox. Název je zkratkou Magic the Gathering online Exchange – burza se původně orientovala na výměnu hracích karet hry Magic the Gathering. S odstupem času lze říci, že pánové trochu přecenili své síly a pustili se do něčeho, na co zkrátka neměli dostatečné znalosti.

V srpnu téhož roku se objevila první, a zatím jediná chyba v programu, která umožňovala uživatelům provádět transakce dvakrát. 15. srpna se díky chybě dokonce podařilo vytvořit při jedné transakci až 184 miliard bitcoinů, což je vzhledem k omezenému počtu bitcoinů skutečně divné číslo. Transakce ale byla během hodin odhalena a vymazána ze záznamů a ani autoři o ní moc nemluví.

REKLAMA

Koncem října byl v bitcoinech zrealizován první prodej nakrátko a v prosinci pak byl zrealizován první opční kontrakt. 6. listopadu 2010 hodnota všech bitcoinů poprvé přesáhla jeden milion dolarů a kurz bitcoinu na burze MtGox dosáhl hodnoty 0,5 dolaru. 16. prosince 2010 vytěžil své první bitcoiny první bitcoinový pool, který byl založen českým programátorem Markem Palatinusem, známým pod pseudonymem slush.

Již koncem ledna 2011 byl vytěžen blok 105000, což znamenalo, že bylo vygenerováno již 5,25 milionů bitcoinů – jedna čtvrtina z konečného objemu 21 milionů bitcoinů. Paritu s dolarem pak bitcoin na burze MtGox dosáhl 9. února téhož roku. V březnu došlo k výraznému poklesu kurzu bitcoinu, ale ještě v témže měsíci se otevírají nové burzy, které umožňují výměnu bitcoinů například za britskou libru, polský zlotý, nebo brazilský real. V dubnu pak dosahuje bitcoin parity s eurem a také s britskou librou.

V červnu nejprve dosáhl kurz bitcoinu na burze MtGox hodnoty 31,9 dolaru, ale pár dní poté klesl až na 10 dolarů za bitcoin. Na burze MtGox se začaly množit problémy s ukradenými identitami a uživatelskými daty, přičemž mnoho lidí přišlo o své bitcoiny. Kurz na burze klesl až na hodnotu 0,01 dolaru a burza byla nucena na týden pozastavit svou činnost. 14. června začala akceptovat bitcoiny Wikileaks.

Poté, co se v první polovině roku 2011 odehrálo několik útoků na burzy s bitcoiny a klienti začali být nedůvěřiví, se hodnota bitcoinu na dlouhou dobu propadla a v lednu 2012 byl její kurz 5,27 dolaru. V únoru 2012 ukončila svou činnost druhá největší burza, TradeHill, která za jeden z problémů uvedla ztrátu 100 000 dolarů. V březnu došlo k největší krádeži bitcoinů, když bylo odcizeno 46 000 bitcoinů. V květnu zaměřila svou pozornost na bitcoin také FBI, které ve své zprávě varovala, že může jít o nástroj zneužitelný k obchodům se zbraněmi a drogami. V květnu pak čelila hackerskému útoku burza Bitcoinica, které přišla o 18 000 bitcoinů a v září také burza Bitfloor, která přišla o 24 000 bitcoinů.

REKLAMA

V říjnu před používáním virtuálních měn varovala také ECB, to ale nezabránilo skutečnosti, že v listopadu byl vytěžen blok s pořadovým číslem 210000 – byla vytěžena polovina bitcoinů. Byl to zároveň první blok, který byl oceněn pouze na 25 bitcoinů. 6. prosince pak dostala burza Bitcoin Central jako první bankovní licenci. I přes problematické období se v průběhu roku 2012 a následujících let objevovalo stále více společností, které začaly akceptovat platby v bitcoinech.

Rok 2013 začal pro bitcoin a jeho majitele pozitivně, již na konci února překonala měna své dlouhodobé maximum na burze Mt Gox a na konci března dosáhla hodnota všech bitcoinů jednu miliardu dolarů. 1. dubna pak hodnota bitcoinu na burze MtGox překonala hranici 100 dolarů a o dalších osm dní také hranici 200 dolarů. Již 20. dubna ale hodnota měny opět propadá až ke 100 dolarům poté, co se objeví další hackerský případ na burze Bitcoin Central. V květnu se objeví další skandál, když se zjistí, že herní společnost ESEA využívá počítače svých klientů k tajnému těžení bitcoinů.

Německo v srpnu uznalo bitcoin jako měnu, podobného privilegia se mu ale v jiných zemích nedostává a mnoho vcentrálních bank, i přes tlak veřejnosti, bitcoin jako měnu neuznává. V říjnu 2013 se objevil první bankomat na bitcoiny ve Vancouveru v Kanadě (podle jiného zdroje ale byl první bitcoinový automat instalován již v květnu v San Franciscu). Maximální hodnoty vyjádřené v dolarech dosáhl bitcoin v listopadu 2013, kdy jeho hodnota překonala hranici 1 240 dolarů a jednu chvíli měla měna větší hodnotu než zlato. Mnoho lidí začalo virtuální měnu považovat za alternativu ke zlatu, ale tento optimismus neměl dlouhého trvání. Hodnota měny klesla až k 600 dolarů, a i když se pak vrátila na hodnotu kolem 900 dolarů, přes tisíc dolarů za bitcoin se už nedostala.

Další ránou pro hodnotu měny pak byl vývoj kolem burzy MtGox, která nejprve omezila transakce v bitcoinech i výběry peněz (které však byly problematické již nějakou dobu) kvůli identifikaci chyby v algoritmu (která ale byla objevena již dávno a bylo možné ji jednoduše zabezpečit) a nakonec v průběhu tohoto týdne nejspíše ukončila svou činnost. Spekuluje se o škodách více než 700 000 bitcoinů. Názory na to, jestli bude znamenat pád burzy MtGox také pád měny bitcoin, se různí. Měna se již v minulosti z podobných problémů dostala a konec problematické burzy jí může i pomoci, na druhé straně ale vývoj kurzu měny a jeho volatilita určitě vyvolává pochyby.

Loading

Vstoupit do diskuze 5 komentářů

Zdroj a více informací: CII750.cz


Související články

institucionalizace bitcoinu

Jak moc institucionalizace mění bitcoin?

Bitcoin v současné době nastoupil cenovou cestu růstu. Už překonal své maximum před šesti lety. A to nejen cenou za jeden bitcoin, ale i celkovou kapitalizací trhu. V pozadí tohoto cenového růstu pak stojí mimo jiných vlivů i začlenění bitcoinu a dalších altcoinů do institucionálního systému. Jak […]

Text: Hana Bartušková

Foto: Shutterstock

18. 03. 2024

Je už pozdě nakupovat bitcoin?

Vzhledem k nedávnému růstu hodnoty bitcoinu a očekávání překonání jeho rekordní hodnoty vyžaduje rozhodnutí do něj investovat důkladné pochopení dynamiky trhu a souvisejících rizik. Bitcoin vykazuje v průběhu času výrazný růst, a to i pro ty, kteří kryptoměnu nakoupili za nejvyšší ceny. Je však velmi důležité si […]

Text: Redakce

Foto: Shutterstock

13. 03. 2024

Cena bitcoinu je dnes v korunách nejvyšší v dějinách, činí více než 1,5 milionu korun

Cena nejstarší a nejrozšířenější kryptoměny světa, bitcoinu, dnes dopoledne středoevropského času dosáhla historicky nejvyšší korunové ceny, kolem 1 520 000 korun. Překonala tak dosavadní rekord z listopadu 2021 (viz graf analytické platformy CoinGecko níže). V dolarech dnes bitcoin překonal rovněž psychologickou úroveň, 65 000 dolarů.

Text: Redakce

Foto: Shutterstock

04. 03. 2024


Diskuze k článku

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna, vyžadované informace jsou označeny hvězdičkou.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

 
 
 

 
  • Marek Palatinus

    11 února, 2015

    Od zacatku jsem vsem rikal, ze jde o letadlo a past na duverive lidi. Podivejte se, kam to vyklesalo, zatim na 152 dolaru, ale brzo to bude pod 100. kazdy kdo ma rozum tak se zbavuje bezcennych digitalnich minci. nemaji zadnou vnitrni hodnotu, vsechno je to podvod

    Odpovědět

  • TomNemec

    11 ledna, 2021

    Jaký máte názor teď na vzestup bitcoinu?
    Myslím si že jste se celkem zmýlil :/

    Odpovědět

  • Paja

    12 března, 2021

    Matek Palatinus vymyslel prvni tezebni bazen a penezenku Trezor, takze tady jen nekdo troli.
    https://www.seznamzpravy.cz/clanek/bitcoiny-jsou-jizda-kdyz-na-to-ma-clovek-zaludek-rika-celebrita-ve-svete-kryptomen-palatinus-80518

    Odpovědět

  • Marek Palatinus

    2 května, 2015

    Ja vam to rikal. Byly to vyhozene penize. Doufal jsem v opak ale seredne jsem se spalil. Nejhorsi spekulace myho kratkyho zivota. Prodelal jsem vetsinu uspor, kdybych ty penize vrazil do nejakeho automobilu a ten jsem nyni prodal v bazaru, byl bych na tom lip.

    Odpovědět

  • Anonym

    7 srpna, 2017

    tos prosral kámo, teď je za 3000 usd

    Odpovědět