Úterý 15. června. Svátek má Vít.

Rusko čekají těžké časy

InvesticeMakro 03.11.2014 | 12:10 0 Komentářů

Ruský rubl zaznamenal během čtvrtečního obchodování (30.10.2014) největší jednodenní nárůst proti americkému dolaru za posledních téměř šest let. Investoři očekávají, že centrální banka pravděpodobně přijme velmi přísná opatření, aby měnu upevnila. Od začátku letošního roku až k posledním minimům, kterých bylo dosaženo 29.10.2014, totiž ruská měna proti dolaru klesla již o 24 procent. 

Graf č. 1: Denní vývoj kurzu RUBUSD (Zdroj: Bloomberg)

clipboard0459

Kombinace klesající ceny ropy a západních sankcí jsou hlavními důvody zpomalení hospodářského růstu Ruska. Tento mix přiměl investory k prodeji aktiv denominovaných v rublu, jako jsou akcie a dluhopisy. Ruská centrální banka zasahuje proti poklesu měny téměř každý den a od začátku října prodala více než 28 miliard amerických dolarů. Úrokové sazby se od začátku roku vyšplhaly do úrovně 8 procent a od 5. listopadu vzrostou až na 9,5 procenta.

Graf č. 2: Klíčová úroková sazba ruské centrální banky v procentech (Zdroj: Bank of Russia)

clipboard0460 

Nicméně díky klesající ceně ropy Brent, která v letošním roce propadla o více než 20 procent, se ruské centrální bance stabilizace rublu zatím příliš nedaří. Proto někteří investoři věří, že banka připravuje další drastická opatření.

Světová banka minulý měsíc uvedla, že Rusko je na hraně recese a snížila svoji prognózu ekonomického růstu na příští dva roky. Podle banky bude tamní ekonomika stagnovat a to především díky západním sankcím a nedostatku strukturálních změn. Nicméně banka dále uvedla, že rostoucí napětí mezi Ruskem a Ukrajinou by mohlo tlačit ruskou ekonomiku do dlouhé recese.

Není zcela jasné, co přesně stojí za čtvrtečním nárůstem rublu. V zásadě to ale může být mix dvou faktorů, a to intervence ruské banky, a také uzavření části prodejních pozic investorů, kteří měli vsazeno proti rublu. Aktuální okolnosti je pravděpodobně přinutily zrušit prodejní obchody a měnu opět nakoupit. Velká volatilita rublu je tak výsledkem faktu, že trh je až příliš zainteresován na sázky proti oslabení ruské měny. Centrální banka se zavázala, že umožní volné obchodování proti hlavním měnám příští rok, i když někteří obchodníci spekulují, že tento krok by mohl přijít i dříve. Banka zatím odmítla situaci komentovat, nicméně mix negativních faktorů může podle odhadu ruského ministerstva financí způsobit odliv kapitálu až v hodnotě 120 miliard dolarů během letošního roku.

Petr Habiger, analytik, Colosseum, a.s.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.