Čtvrtek 06. května. Svátek má Radoslav.

Ruská ekonomika se zotaví do dvou let

Investice 18.12.2014 | 11:05 0 Komentářů

Současná ekonomická situace Ruska je způsobena vnějšími faktory. V každoročním prosincovém bilancování to prohlásil ruský prezident Vladimir Putin s tím, že Moskva možná bude muset škrtat. Šéf Kremlu nicméně věří, že se ruská ekonomika zotaví maximálně do dvou let. Podle Putina je prý totiž ekonomický růst nevyhnutelný.

Současná ekonomická situace Ruska je způsobena vnějšími faktory. V každoročním prosincovém bilancování to prohlásil ruský prezident Vladimir Putin s tím, že Moskva možná bude muset škrtat. Šéf Kremlu nicméně věří, že se ruská ekonomika zotaví maximálně do dvou let. Podle Putina je prý totiž ekonomický růst nevyhnutelný. Více na: http://zpravy.e15.cz/zahranicni/politika/putin-rust-je-nevyhnutelny-hospodarsky-se-zotavime-do-dvou-let-1147104#utm_medium=selfpromo&utm_source=e15&utm_campaign=copylink

„Hlavní otázka dne, která občany zajímá, zní: v jakém stavu je ekonomika a měna,“ řekl Putin v narážce na prudký pád rublu. Podle prezidenta je „nynější situace vyprovokovaná hlavně vnějšími faktory“, tedy poklesem cen ropy na světovém trhu. Neřekl však, zda jsou za ekonomickými dopady západní sankce.

Putin připustil, že situace si zřejmě vynutí korekci plánů a škrty, nicméně zdůraznil, že „růst je nevyhnutelný“ a „naše ekonomika z této situace vyjde“, a to „za rok či dva“. Ubezpečil, že ruské rezervy dosahují stovek miliard dolarů, a to umožňuje řešit sociální problémy a diverzifikovat ekonomiku, než se situace vrátí do normálu.

Šéf Kremlu za důležité nyní považuje to, aby centrální banka pokračovala ve zvyšování hodnoty rublu. Připomněl mimo jiné, že ústřední finanční ústav země kvůli tomu zvýšil úrokové sazby na 17 procent. V této souvislosti dodal, že takto vysoké sazby nebudou v platnosti po celou dobu krize.

Razantní pokles hodnoty rublu v tomto týdnu oživuje vzpomínky na měnovou krizi roku 1998. Rok před Putinovým nástupem k moci tehdy pád rublu vedl k uzavírání bank a ke ztrátě úspor obyvatelstva. Za nynějšími problémy stojí mimo jiné klesající ceny ropy, což Putin dnes rovněž zmínil. 

Zdroj: E15.cz

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.