Sobota 27. února. Svátek má Alexandr.

Rubl posiluje díky ropě. Vyplatí se sázet na rublové investice?

Investice 28.11.2016 | 09:00 0 Komentářů

Ruský rubl posílil z únorových 90 rublů na 65 rublů za euro díky rostoucím cenám ropy. Zatímco na začátku roku se barel ropy prodával za 35 dolarů za barel, nyní se pohybuje kolem 50 dolarů za barel. 

„Po stabilizaci cen ropy po krušném jaru jsme viděli stabilizaci i na ruském rublu. Domníváme se, že výraznější pády by již cena ropy zaznamenat neměla, a tudíž i ruský rubl by měl z tohoto titulu cítit podporu,“ vysvětlil Jan Vejmělek, ekonom Komerční banky. Posilávání rubl ovšem brzdí slabý růst ruské ekonomiky. Podobný názor má i ekonom UniCredit Bank Pavel Sobíšek: „Vidím potenciál jen mírného zhodnocení s mnoha riziky.“

„V roce 2018 by mělo dojít ke zlepšení ekonomické situace v eurozóně, což by mělo být následováno mírným růstem ceny ropy, dle nás zhruba na 55 dolarů,“ uvádí Jiří Polanský, ekonom České spořitelny. Rubl by tak mohl ještě mírně posílit na 63 až 64 rublů za dolar.

Na posilování rublu je možné vydělat investicí do rublových termínovaných vkladů.  „Vzhledem k vysokému devizovému riziku rozhodně nemůžeme hovořit o bezpečné investici,“ upozorňuje Jan Vejmělek. „Zájemce si musí přinejmenším spočítat náklady na konverzi do rublu a zpět a uvědomit si, že se pojištění vkladů vztahuje na rublovou hodnotu jeho investice,“ varoval analytik UniCreditu Pavel Sobíšek.

Zdroj: E15.cz

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.