Pondělí 12. dubna. Svátek má Julius.

Rostou sázky na zisky české koruny?

Investice 19.07.2017 | 14:38 0 Komentářů

Česká koruna se drží dál na dostřel od 26,00 EUR/CZK a zdá se, že si letní atmosféry zatím vcelku užívá. Poslední čísla ukázala, že masivní příliv peněz do korun (před vypnutím intervencí) zatím v Česku jednoduše zůstává. Jediné, co se trochu mění, je struktura těchto pozic.

Zahraniční investoři se podle čísel z platební bilance zbavili části českých dluhopisů, zatímco navýšili své pozice v různých depozitních a derivátových produktech (viz grafy níže – zůstávají vysoké kumulované přebytky portfoliových a ostatních investic a v rámci jejich struktury klesají dluhopisy).

Data z platební bilance máme pouze do konce května a vývoj na trhu navíc naznačuje, že dlouhé pozice v korunách mohly v posledních týdnech dokonce narůstat – krátké výnosy českých dluhopisů šly v posledním měsíci viditelně dolů stejně jako korunové basis swapy (viz graf níže). Zatím to tedy vypadá na to, že nejenže sázkaři na zisky koruny mají dostatek trpělivosti, ale v tuto chvíli přicházejí i noví, kteří koruně pomáhají k silnějším hodnotám….Je to udržitelné?

Koruně v tuto chvíli podle našeho názoru pomáhá především příznivé globální klima, které se obecně líbí všem rozvíjejícím se trhům. Akcie na rozvíjejících se trzích (index MSCI) udělaly od začátku roku přes 25 % (za poslední měsíc přes 5 %) a dobrá nálada se přelévá i na měny. Globální klima ale dokáže být vrtkavé a obáváme se, že ke konci roku s blížícím se koncem měnové expanze v eurozóně a vidinou vyšších sazeb v USA se může nálada na rozvíjejících se trzích zhoršit. To by mohlo vyvést z míry i některé sázkaře na české koruně.

V nejbližší době však koruně bude pomáhat ještě ČNB, která trhy poměrně aktivně připravuje na první růst úrokových sazeb. Navíc soudě podle českých FRA zatím na růst sazeb v druhé polovině roku sázejí trhy jen velice opatrně. Pokud by se k němu ČNB v srpnu nebo v září odhodlala, byl by to pro sázkaře na korunu krátkodobě další pozitivní impuls. Na druhou stranu pravděpodobně takový, který by mohl dříve nastartovat vybírání zisků.

Jan Bureš
Hlavní ekonom Patria Finance

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.