CZK/€ 24.740 +0,16%

CZK/$ 23.154 +1,09%

CZK/£ 29.386 +0,51%

CZK/CHF 25.959 +1,59%

28. 04. 2020

0 komentářů

Ropa v roli černé ovce

 

Zatímco americké akciové trhy, vedené technologiemi, zdravotní péčí a médii, i nadále vysílají signál, že je vše v pořádku, stačí jen nahlédnout pod povrch, abyste zjistili, že tomu tak není. Obrovské stimuly si sice našly cestu na akciový trh, ale nikoliv k lidem.  

Loading 

Nezaměstnanost roste a spotřebitelská důvěra klesá. To přináší značné tlaky na vládní a zdravotní orgány, aby uvolnily karanténu. V některých případech mohou mít úspěch, ale mnohé na to dosud nejsou připravené a dopady na růst a poptávku se budou dále zhoršovat. Tento vývoj je nejlépe patrný na klíčových komoditách, které reagují na poptávku více než většina ostatních sektorů. Níže uvedená tabulka ukazuje dopady na klíčové komodity od chvíle, kdy se pandemie viru covid-19 začala projevovat i mimo Čínu. Komodity závislé na růstu a poptávce se prudce propadly a lépe jsou na tom jen některé klíčové zemědělské trhy a v neposlední řadě také zlato.

Komodity zastínila ropa

Ropa se v minulém týdnu zapsala do historie, neboť se propadla na dosud nezmapované území, zatímco zemní plyn stoupal v očekávání omezené nabídky kvůli zavírání ropných vrtů. Zlato se vyšplhalo na téměř sedmileté maximum, jak se investoři snažili dál diverzifikovat své investice i mimo akcie a peněžní prostředky. Stoupaly čínské nákupy potravinových komodit, zatímco průmyslové kovy si držely svou hladinu, protože komplikace na straně nabídky způsobené virem do jisté míry vyvážily riziko nižší poptávky spojené s počátky ekonomické recese.

Většinu ostatních komodit ovšem v minulém týdnu zastínila ropa. Pondělní historický propad končícího květnového kontraktu WTI do záporných čísel všem jasně ukázal, jaké napětí v současnosti panuje na globálním trhu s ropou. Propad celosvětové poptávky kvůli pandemii, který IEA (International Energy Agency) odhaduje v tomto měsíci na 29 milionů barelů denně, znamenal přesun milionů barelů do skladových zásob.

REKLAMA

Jakmile je ropa jednou vytěžena, musí být zpracována v rafinériích, nebo uskladněna v nádržích, potrubích nebo na moři v supertankerech (VLCC). V případě, že se naplní maximální kapacita skladovacích zařízení, nemohou producenti ropy vyrábět více, než dokážou prodat. A právě toto riziko představuje v současnosti největší výzvu, které odvětví čelí. Něco takového by mohlo způsobit omezení těžby o další miliony barelů denně a v konečném důsledku vést k bankrotům a k dluhové krizi.  Producenti ropy byli zaskočeni a měli problém reagovat odpovídajícím omezením produkce.

Není kde skladovat

Špatně načasované rozhodnutí Saúdské Arábie dále posílit produkci bylo během několika týdnů zvráceno, když se skupina OPEC+ během velikonočních prázdnin dohodla snížit od května produkci o 9,7 milionů barelů za den. Po celém světě se karanténní opatření pomalu uvolňují, ale návrat na předcházející úroveň poptávky může trvat ještě dlouhé měsíce.  Skladovací zařízení po celém světě však nebudou mít kam další produkci ukládat už za pouhé týdny. Jedním z míst, kde už je veškerá kapacita plně využita, jsou skladiště v Cushingu v Oklahomě a v jeho okolí. Tato lokalita má kapacitu 76 milionů barelů a jedná se o jedno z významných center obchodu s ropou a centrum dodávek a určování cen futures na ropu WTI obchodovaných v New Yorku.

Současná hladina zásob zde sice dosáhla teprve 60 milionů barelů, ale z pohybu cen končícího květnového kontraktu je víc než jasné, že ani zbývajících 16 milionů již není k dispozici, protože byly pronajaty pro účely květnových dodávek. Obchodníci náhle neměli kde uskladnit ropu, která by byla výsledkem držení dlouhé květnové pozice až do jejího vypršení, takže se museli vyvázat ze svých pozic na stále méně likvidním trhu.

REKLAMA

Investoři, zbystřete!

K těmto tlakům na ropu se ještě přidal zvýšený příliv prostředků drobných investorů do ropných ETF. Plně chápu, proč někdo vnímá aktuálně levnou ropu jako velkou investiční příležitost. Zde je ovšem předpokladem, že dopady pandemie na poptávku budou dočasné, a že nakonec přijde zotavení podpořené omezením produkce na straně OPEC+ a výrazným snížením investic do těžby ropy v budoucnosti.

 

Myšlenka samotná sice smysl dává, ale její realizace ho nedávala. Ropné ETF mají tendenci investovat na přední, tedy v současnosti nejlevnější části křivky ropy. Zprostředkovatel ETF drží v daných futures dlouhou pozici a dokud bude trh trpět převisem nabídky, utrží každý měsíc ztrátu, až bude prodávat končící kontrakt, aby mohl nakoupit další, ovšem za vyšší cenu. Tento jev se nazývá contango a pro investory představuje významný problém. V okamžiku, kdy vzniká tento článek, je spread mezi červnovým a zářijovým kontraktem (rozdíl 3 měsíců) 60 %, a právě o tolik se tedy musí ropa za pouhé tři měsíce zotavit, aby daný ETF neprodělal.  Fond United States Oil (USO:arcx) se náhle stal obrovským slonem v porcelánu, protože držel neúměrně vysoké procento celého trhu. S propadem trhu se zvyšovalo riziko bankrotu. Právě proto se červnový futures kontrakt, který vyprší až 19. května, v úterý 21. dubna náhle propadl pod 10 USD/barel a stáhl s sebou i ropu Brent, která dosáhla minima 16 USD/barel.

Od té doby se však již trh zvládl trochu zotavit. Z následujících čtyř příčin však může mít dlouhodobější pozitivní efekt na cenu jen jeden:

  • Burza CME, která pracuje s futures kontrakty na WTI, zvýšila marži držení kontraktu (1000 barelů) na 10 000 USD.
  • Několik bank a brokerů zavedlo omezení obchodování s červnovými kontrakty, což znamená, že stávající pozice mohou být uzavřeny, ale nemohou být otevřeny žádné nové.
  • Tváří tvář riziku naprostého kolapsu snížil ETF USO po rolování futures kontraktů do července, srpna a dokonce do září svou červnovou expozici z 80 % na pouhých 20 %.
  • Prezident Trump pohrozil zničením íránských ozbrojených lodí, pokud by nadále obtěžovaly lodě amerického námořnictva v Perském zálivu.

Zatímco poslední zmíněný bod s sebou nese riziko ohrožení bezpečné přepravy dodávek ropy Hormuzským průlivem, ostatní jsou převážně technického charakteru. Z toho důvodu budeme i nadále svědky omezeného vzestupu ropy, dokud nebudou uvolněna karanténní opatření a znovu se nezvýší globální poptávka, nebo dokud, což je bohužel pravděpodobnější, nebude mnoho výrobců s vysokými náklady donuceno omezit produkci, ať už dobrovolně či nedobrovolně.

Autor: Ole Hansen, hlavní komoditní stratég Saxo Bank

Loading

Vstoupit do diskuze 0 komentářů

 


Související články

Na burze se právě začíná obchodovat s prvními americkými ETF, které investují do spotového bitcoinu

Americká Komise pro kontrolu cenných papírů, SEC, schválila první americké ETF fondy investující do spotového bitcoinu, a umožnila tak expozici v bitcoinu mnohem širšímu světovému publiku. Nyní se tedy začíná obchodovat 11 nových ETF, a protože začíná boj o to, který se stane největším spotovým bitcoinovým fondem světa, […]

Text: Redakce

Foto: Shutterstock

12. 01. 2024

Nastane příští rok konec kapitalismu v USA?

Není třeba se děsit. Výše uvedený titulek hraničící s clickbaitem je jen jednou z „šokujících předpovědí“ dánské investiční banky Saxo Bank. Autoři těchto předpovědí uvádí, že jsou to „nepravděpodobné, ale podceňované“ scénáře.

Text: Karel Pučelík

Foto: Zdroj: Pixabay.com

11. 12. 2023


Diskuze k článku

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna, vyžadované informace jsou označeny hvězdičkou.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *