Sobota 23. října. Svátek má Teodor.

Řecko mimo záchranný program

Investice 20.08.2018 | 13:17 0 Komentářů

Nový týden začíná pozitivní zprávou o tom, že Řecko opouští záchranný program a může znovu zamířit na mezinárodní kapitálové trhy. V jaké kondici?

Po dlouhé řadě škrtů, reforem a jednom oddlužení ze strany soukromých věřitelů, kteří odepsali dluhy za cca 100 mld. eur, aktuálně řecký celkový veřejný dluh dosahuje zhruba 323 mld. eur a odpovídá tak – podle údajů za první kvartál letošního roku – 180 % HDP. Většinu z této částky dnes tato země dluží ostatním členským zemím eurozóny, zatímco jen necelou jednu třetinu z této částky představují dluhopisy.

Řecko sice úspěšně vystupuje ze záchranného programu, čímž se mu uvolňují ruce ve vlastní hospodářské politice, nicméně problém řeckého dluhu tím zdaleka nekončí. S tak vysokým dluhem se lze dlouhodobě jen těžko vyrovnávat, nehledě na to, že i úrokové náklady přesahující v tomto případě 3 % HDP jsou docela citelným zářezem pro řecký rozpočet. Co do výše dluhu je Řecko jednoznačně na prvním místě v rámci celé EU, nicméně v případě úrokových nákladů je díky velkorysejším podmínkám vládních půjček až třetí, za Portugalskem a Itálií. Přesto je pravděpodobné, že debata o řeckém dluhu ještě nemusí být zcela uzavřená.

Tento týden jinak nejspíš nebude na ekonomické události příliš bohatý. Zítra zasedá maďarská centrální banka, ve středu pak Fed zveřejní zápis FOMC. Pozornost může tento týden vzbudit francouzský a německý PMI, který přijde na řadu ve čtvrtek. Naznačí, v jaké kondici je průmysl v těchto zemích (a v eurozóně) ve třetím čtvrtletí letošního roku.

A trhy věří, že čísla budou alespoň tak dobrá, jako před měsícem. Z nadcházejících událostí stojí za připomenutí i zápis z FOMC, který Fed zveřejní rovněž ve středu. Týden pak uzavřou americké zakázky na zboží dlouhodobé spotřeby, které by měly dopadnout příznivě.

Petr Dufek, ČSOB

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.