Čtvrtek 17. června. Svátek má Adolf.

Řecko bude už letos chudší než Slovensko

InvesticeMakro 09.11.2012 | 16:19 0 Komentářů

Dluhové problémy Řecka stále nekončí a pokles hrubého domácího produktu z něj do dvou let udělá nejchudší zemi eurozóny. Podle odhadů poklesu HDP (PPP) předběhne Řecko v roce 2014 v tomto nelichotivém žebříčku Estonsko, které se drží na chvostu eurozóny od svého vstupu v roce 2011. Slovensko a Portugalsko však Řecko předběhnou už letos (komentář XTB).

HDP Řecka by mělo v roce 2014 klesnout na 71,3 % průměru Evropské unie z loňských 79,8 %. Je pravděpodobné, že směrem k poklesu podílu na bohatství eurozóny se v tomto období vydá také Portugalsko. Naopak Estonsko a Slovensko se pyšní velmi dobrým vývojem HDP od konce krize v roce 2009.

Graf: Vývoj HDP (PPP – přepočteno na paritu kupní síly) Řecka, Portugalska, Estonska a Slovenska v letech 2008 – 2014 (v % z průměru EU), zdroj: Evropská komise, Bloomberg

xtb-greece-slovakia

Zatímco Řecko očekává pokles ekonomiky v příštím roce o 4,1 % a Portugalsko o 1,75 %, Estonsko by mělo růst o 3,1 % a Slovensko o  2 %. Vzhledem k častému přestřelování odhadů Evropské komise v minulých letech by se nemusely naplnit ani aktuální (optimistické) předpovědi. Poměrově by se však na dalším vývoji nemělo ani s přibývajícím časem měnit nic zásadního.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.