CZK/€ 24.945 +0,20%

CZK/$ 23.341 +0,50%

CZK/£ 29.515 +0,19%

CZK/CHF 26.153 +0,28%

22. 05. 2024

0 komentářů

Průzkum: Zkušenost s investováním má pouze 50 % českých žen

 

Zatímco 70 % českých mužů má zkušenosti s investováním, u žen se jedná pouze o polovinu populace. Muži přistupují k investicím aktivněji a s vidinou vyššího zisku jsou ochotni podstoupit větší riziko. Ženy naopak upřednostňují bezpečnější investice a častěji vyhledávají radu finančních poradců. Vyplývá to z průzkumu Jak Češi investují?[1], který si nechala prostřednictvím platformy Instant Research zpracovat investiční platforma InvestBay.

Loading 

V době, kdy centrální banka snižuje základní úrokovou sazbu, roste poptávka po investičních aktivech. Přístup k nim a jejich správa se u mužů a žen v mnohém liší, zároveň ale nacházíme postoje, které v tomto směru obě pohlaví spojují. Patří mezi ně společné nahlížení na nemovitosti. Ty jako spíše bezpečné a atraktivní investice označilo více než 60 % žen i mužů.

Ze všech nabízených forem investic označili Češi nejvyšší bodovou hodnotou stran bezpečnosti a atraktivity právě nemovitosti. Nicméně stejně tak spatřují problém v tom, že na tyto investice nemají dostatek vlastních financí – jedná se o bariéru, která je limitující pro 72 % respondentů,“ komentuje zakladatel a CEO investiční platformy InvestBay Daniel Rajnoch.

Risk je zisk? Ženy to vidí jinak než muži. Rozdíly jsou i v představách o investičním portfoliu

Jednou měsíčně investuje zhruba třetina mužů a pětina žen v České republice. Za spíše neatraktivní a nebezpečnou investici označili ženy i muži shodně kryptoměny. Zatímco muži klidně i zariskují, nese-li s sebou větší riziko pravděpodobnost vyššího výnosu (20,7 % mužů vs. 7,5 % žen), dámy přistoupí ve vícero případech na nižší výnos s menším rizikem (37,9 % žen vs. 25,1 % mužů).

Přes 40 % dotázaných žen také uvedlo, že k investování potřebují služby finančního poradce, mužů bylo o skoro 10 % méně. S tím souvisí otázka týkající se správně nastaveného investičního portfolia: 36 % mužů si myslí, že ví, jak by vhodně diverzifikované portfolio mělo vypadat. Ženy si to myslí jen ve 22 % případů.

REKLAMA

Mikroinvestice jsou příležitostí pro každého. Bez ohledu na informační nebo finanční kapitál

Z průzkumu také vyplývá, že ve srovnání s muži brání ženám v investování nedostatek informací a strach ze ztráty peněz. V takovém případě mohou být ideálním řešením tzv. mikroinvestice. „Mikroinvestice umožňují i drobným investorům bezpečně a výhodně zhodnocovat volné prostředky. Nabízí stabilitu a dostupnost bez nutnosti velkých finančních vkladů. Investoři mohou začít s částkami v řádu tisíců korun a postupně si svůj podíl navyšovat,“ vysvětluje Daniel Rajnoch.

Ideální variantou jsou pak mikroinvestice do nemovitostí. Oproti akciím nebo kryptoměnám hodnota nemovitostí v čase výrazněji nekolísá a je odolnější vůči krátkodobým prudkým výkyvům na trzích. „Samozřejmě to neplatí u všech nemovitostí. Je potřeba zohlednit faktory, jako je například lokalita, potenciál využití nebo následná správa objektu, a vybrat správnou kombinaci těchto faktorů. Kromě zvyšování kapitálové hodnoty nemovitostí je však výhodou i samotný příjem z pronájmu. Navíc mikroinvestice do nemovitostí nevyžadují zvláštní odbornost, znalosti nebo nutnost věnovat jim přemíru času,“ uzavírá Rajnoch.

[1] Sběr dat byl realizován v dubnu 2024 na reprezentativním vzorku 1534 obyvatel ČR.

Loading

Vstoupit do diskuze 0 komentářů


Související články

Patří akcie vojenského průmyslu do ESG portfolia?

Akcie vojenského průmyslu ESG investoři do svého portfolia už tradičně nezahrnují. Důvodem jsou etické obavy plynoucí ze spojení výrobců obranných systémů s válčením. Výdaje na obranu celosvětově rostou, ale zahrnutí těchto akcií do ESG portfolia je navzdory impozantním výsledkům obranných firem dál obklopené kontroverzemi. Investiční etika se totiž […]

Text: Redakce

Foto: Shutterstock

24. 06. 2024

Americký akciový index S&P 500 pravděpodobně klesne minimálně o 30 procent

Hlavní americký akciový index S&P 500 se od poloviny května pohybuje na nových historických maximech kolem 5300 bodů, aktuální hodnota indexu přitom činí 5278 bodů. Tato úroveň amerického akciového indexu přitom odpovídá valuačnímu ukazateli P/E na úrovni 25x. Jinak řečeno, investoři nyní musí za americké akcie v […]

Text: Milan Vodička

Foto: Shutterstock

19. 06. 2024

Udržitelnost energetických firem začíná z pohledu investorů hrát prim

Důležitost přechodu od fosilních paliv k obnovitelným zdrojům energie nabírá na síle a stává se v energetických firmách tématem číslo jedna. Na udržitelnost se totiž stále častěji ptají investoři, kteří ji při rozhodování, kam své peníze vloží, zohledňují. Podniky proto tlačí na implementaci nových technologií a zrychlování přechodu […]

Text: Redakce

Foto: Shutterstock

14. 06. 2024


Diskuze k článku

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna, vyžadované informace jsou označeny hvězdičkou.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *