Sobota 19. června. Svátek má Leoš.

Průmysloví výrobci v srpnu zdražovali

Investice 17.09.2012 | 15:57 0 Komentářů

Ceny zemědělských výrobců se podle Českého statistického úřadu v srpnu snížily oproti předcházejícímu měsíci o 0,9 %. V meziročním srovnání růst cen zrychlil, z červencových 2,4 % na srpnových 4,6 %. Průmysloví výrobci zvyšovali ceny jak v meziměsíčním (+0,5 %), tak meziročním srovnání (+1,9 %). Ceny stavebních prací a tržních služeb se oproti červenci neměnily, v meziročním srovnání byly nižší. (Komentář GE Money Bank)

Produkce farmářů v srpnu meziročně zdražovala rychleji než v červenci. Zatímco v srpnu ceny zemědělských výrobců vzrostly o 4,6 %, minulý měsíc to bylo pouze o 2,4 %. Na zrychlení inflace u zemědělců se projevila nižší srovnávací základna, která bude pravděpodobně ovlivňovat meziroční porovnání i v dalších měsících. V červenci 2011 totiž byly ceny zhruba o 23 % nad průměrem roku 2005, v srpnu to bylo již jen 20 % a na podzim připadá 17 %.

Meziroční růst cen zemědělců ovlivnila především rostlinná výroba, která zdražila o 8,3 %. Dvojciferným tempem rostly ceny olejnin, obilovin a zeleniny. V meziměsíčním srovnání však ceny v této výrobě klesly poprvé po sedmi měsících v důsledku nižších cen brambor a ovoce. Živočišná výroba zlevnila oproti červenci i oproti srpnu 2011.

Srpen vystavil stopku rok trvajícímu dezinflačnímu trendu v průmyslové výrobě. Ceny průmyslníků vzrostly v srpnu meziročně o 1,9 % (v červenci +1,3 %). Růst cen ropy na světových trzích se projevil růstem ceny této komodity jako vstupu do výroby (+10,2 %). Vyšší ceny vidíme i v případě koksu a rafinovaných ropných produktů (+14,7 %), a to vše se promítá ve vyšších cenách pohonných hmot.

Vyšší hodnotu jsme viděli naposledy v březnu. Oproti červenci vzrostly ceny těchto produktů o 7,9 %.
Růst cen průmyslových výrobců byl v srpnu způsoben především růstem cen ropy a dražšími potravinami. V následujících měsících můžeme očekávat, že se tento vývoj ukáže i ve spotřebitelských cenách. Aktuální čísla ale zatím nejsou nikterak dramatická, spotřebitelskou inflaci totiž tlumí slabá poptávka.

Petr Gabko, analytik GE Money Bank

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.