Pondělí 14. června. Svátek má Roland.

Průmysl v říjnu nedosáhl na odhady

Investice 08.12.2014 | 14:42 0 Komentářů

Továrny v říjnu vyrobily o 3,2 % více produktů než před rokem a oproti září průmysl klesl o 0,5 %. Bilance zahraničního obchodu byla opět meziročně lepší při růstu dovozů i vývozů. Stavební výroba tažená inženýrským stavitelstvím přidala oproti loňsku 2,4 %.   Míra nezaměstnanosti, respektive podíl nezaměstnaných osob zůstal v listopadu podle Ministerstva práce a sociálních věcí na 7,1 %.

Průmyslová produkce v říjnu zpomalila růst na 3,2 % a zaostala tak za očekáváním. Začínají se už horší vyhlídky pro vývoj v eurozóně projevovat i u nás? Růst vývozu zpomalil z předchozích 17,7 % na necelých 11 % a menší zájem o naše zboží především z Německa a Slovenska je v tomto zhoršení patrný. Strojů a dopravních prostředků se v říjnu meziročně nevyvezlo o pětinu více jako v září, ale pouze o desetinu. Vzhledem k tomu, že zpracovatelé hlásí stále téměř dvojciferný růst výroby motorových vozidel i elektroniky, nižší zájem byl zejména o stroje. To potvrzuje i pokles nových zakázek tohoto sortimentu (meziročně o 1,7 %).

Německo trápí nižší poptávka z Číny a Spojených států. V listopadu si nákupní manažeři v Německu postěžovali na slabou poptávku z těchto zemí. Čína v posledních měsících vytváří rekordní přebytky zahraničního obchodu, důvodem ale není vývoz, nýbrž slabý dovoz. Zastavení investic, které souvisí se vzrůstajícími obavy o realitní trh, snižuje poptávku nejenom po komoditách, ale i technickém vybavení. Nízké ceny ropy zase odkládají investice těžebních společností. To vše může německý průmysl, a tím i český, citelně potrápit. Říjen ale zatím dal na tyto možné problémy zapomenout, protože německé průmyslové zakázky vrostly znatelně více, než se čekalo.

Za meziročním růstem českého průmyslu stojí staří známí. Výroba aut, elektřiny, plynu, tepla, chemických látek a potravin byly nejenom v říjnu klíčem k úspěchu průmyslové produkce. Na druhé straně spektra se s meziročním poklesem výroby ocitla již zmiňovaná produkce strojů, výroba oděvů a výrobků z dřeva.

Nové zakázky rostly v říjnu stále pěkným tempem, a to o 8,3 %. Dopomohla k tomu jak domácí, tak zahraniční poptávka. Relativně plná kniha objednávek motivuje zpracovatele k náboru dalších pracovníků (jejichž počet meziročně vzrostl o 2,1 %) a k tvorbě volných míst. I to pomohlo k udržení listopadového podílu nezaměstnaných osob na 7,1 %. Místa před nákupní sezónou vytvářeli i obchodníci. Celkově počet volných pracovních míst vzrostl o 2 % na necelých 60 tisíc.

Filip Fyrbach
Analytik GE Money Bank

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.